Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Kërkesa për mbrojtjen e faqeve"

Jump to navigation Jump to search
Pekinez
v (Bot: Migrating 20 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5478470 (translate me))
(Pekinez)
<div style="padding-left:10px; text-align: left; font-family: arial, sans-serif; font-size:110%; border: 1px solid #58ACFA;
margin: 3px 5px -2px 5px; height:30px; background:#E0F2F7;">
Kërkesa për '''mbrojtjen''' apo '''heqjen e mbrojtjes''' së faqeve
</div>
<div style="padding: {{{1|10px}}}; text-align: left; font-family: arial, sans-serif; font-size:100%; border: 1px solid #58ACFA; margin:3px 5px;">
[[Skeda:Crystal Clear action encrypted.png|100px|djathtas|Mbro faqe]]
Këtu mund tiu drejtoni një kërkesë administratorëve për ti vendosur apo per tia hequr një faqeje mbrojtjen. [[Wikipedia:Administruesit|Administratorët]] janë të autorizuar për të mbrojtur, zakonisht për shkak të konflikteve të redaktimit dhe vandalizmave të përsëritura. Pra, nëse ju doni të kërkoni mbrojtjen e një faqe për shkak të këtyre arsyeve, formuloni një kërkesë më poshtë. Gjithashtu, në qoftë se një faqe e mbrojtur nuk i plotëson më kushtet për të qënë e mbrojtur, ju mund të kërkoni heqjen e mbrojtjes. Formulari i kërkesës duhet të përmabjë:
* Specifikim për faqen që kërkoni mbrojtje apo heqjen e mbrojtjes.
* Shpjegoni pse.
* Nënshkruani kërkesën tuaj.
</div>
 
Pekinez (e njohur edhe si Lion-qen pekinez, Lion-dog, qen Pelchie, ose PEKE) është një racë e lashtë e qeni lodër, me origjinë në Kinë. Ata janë quajtur Lion-Dogs për shkak të ngjashmërisë së tyre ndaj kineze kujdestari luanëve. (Shitzu është i njohur gjithashtu si një luan qeni-në kinezisht).Race u favorizuar nga mbretër të gjykatës kineze Perandorak si një prehër të dy qen dhe qen shoqërues, dhe emri i tij i referohet qytetit të Pekinit në Pekin, ku banon Qyteti i Ndaluar.Race ka disa karakteristika dhe çështjet shëndetësore që lidhen me pamjen e saj unike. Për shkak të karakteristikave të saj të dëshiruara, pekinez ka qenë pjesë e zhvillimit të crossbreeds projektuesi, të tilla si PEKE-nje-tese (kaloi me Maltese).
[[Kategoria:Wikipedia:Projekte|{{PAGENAME}}]]
Pekinez, me origjinë nga Kina Perëndimore, ishin banues krenarë nga murgjit budistë kineze. Këto qentë janë gjetur gjithashtu të jetë në pronësi nga princat kineze.
[[Kategoria:Ndihmë]]
 
'''Historia e Pekinezeve'''
 
Race pekinez është mbi 2000 vjet e vjetër dhe ka ndryshuar vështirë në të gjithë atë kohë . Një përjashtim është se mbarështuesve moderne dhe qen -show gjyqtarët duket se preferojnë llojin flokëgjatë mbi më - tradicionale pallto langua spanjol -lloj . Ata gjithashtu mund të jetojnë deri në 12-15 vjet.
Fytyra apartamenti pekinez dhe sytë të mëdha janë disa nga karakteristikat më të dukshme të racës së. Trupi është kompakt dhe të ulët në tokë . Pekinez gjithashtu kanë një trup muskulor dhe të qëndrueshme. [ 1 ] Këmbët janë dukshëm u përkulën dhe të kufizojë lëvizjen e pekinez së. Ecje pazakontë race e kodrina mund të ketë qenë zhvilluar qëllimisht nga mbarështimit për të parandaluar qentë gjyqësore nga enden në kohët e lashta .
 
 
Vjetër Long- flokë Sable pekinez
Pallto [ edit ]
Të gjitha standardet race të lejojë të gjitha llojet e kombinime me ngjyra . Shumica e pekinez janë ari , e kuqe apo të zi . Krem , e zezë , të bardhë, të zi , e zezë dhe cirk dhe herë pas here 'blue' ose gri propozoj janë shfaqur në racë . Kjo e fundit shpesh ka pigment të dobët dhe sy të lehta. Pekinez Albino (e bardhë me sy ngjyrë rozë ) duhet të jetë i edukuar me kujdes për shkak të problemeve shëndetësore që kanë qenë të lidhur me albinism . Pekinez derdh një lot.
Një maskë të zezë ose një vetë -colored fytyrë është njëlloj të pranueshme në qentë tregojnë . Pavarësisht nga ngjyra pallto ,lëkura e ekspozuar e surrat , hundë, buzë dhe sy rims është e zezë .
Size [ edit ]
 
 
Snow White pekinez
Pekinez peshojnë 7-14 £ ( 3,2-6,4 kg) dhe të qëndrojë rreth 6-9 inç ( 15-23 cm ) në thahet , megjithatë ata ndonjëherë mund të jenë më të vogla . Këto pekinez të vogla janë zakonisht të referuara si pekinez " mëngë " ose vetëm " mëngët " . Emri është marrë nga kohët e lashta , kur perandorët do të bartinmë i vogël i ngjall në sleeves e tyre. Një pekinez mbi £ 14 është skualifikuar në rrjet tregojnë.
Pekinez është paksa më i gjatë se kur matet nga forechest të mollaqe . Skicë e përgjithshme është një raport të përafërt prej 3 lartë për 5 të gjatë.
Shëndeti [ edit ]
 
 
 
15 y.o. pekinez me shëndetin e syrit të dobët
Pekinez ka një jetëgjatësi mesatare prej 11.4 vjet në një anketë lukuni Club në Mbretërinë e Bashkuar . [ 2 ]
Shkaku kryesor i vdekjes për pekinez , ashtu si për shumë racave të tjera lodër, është trauma . [ 1 ] Shkaqet Top kryesor i sistemeve të organeve të përfshijnë Neurologic dhe kardiovaskulare [ 2 ] , p.sh. , dështimi congestive zemrës . Kur diagnostikuar herët dhe të trajtohen me sukses me ilaçe , një PEKE me këtë problem mund të presin për të jetuar shumë vite . Një shushurimë Zemra është një shenjë e mundshme e një problemi , dhe duhet të vlerësohen nga një kardiolog veterinare. Shumë shpesh ,problemi nuk sipërfaqen derisaqeni është 6 ose më shumë vjet e vjetër, kështu që është shumë e vështirë për të kontrolluar problemin në një pup .
Problemet e tjera kryesore të race janë çështje të syrit dhe probleme të frymëmarrjes , që rezulton nga kafka e saj të vogël dhe fytyrë rrafshuar (shih sindromi Brachycephalic ) , dhe alergjitë e lëkurës (dhe hotspots ) . Një problem veçanërisht e zakonshme është ulcerat sy, të cilat mund të zhvillohen spontanisht. Disa probleme të tjera të syrit që mund të vuajnë nga pekinez janë Keratoconjunctivitis Sicca ( ​​sy të thatë ) dhe atrofi progresive retinal ( PRA ) . [ 3 ]
Pekinez nuk duhet të mbahen jashtë , si të paturit e fytyrave rrafshuar dhe hundët mund të shkaktojë që ata të zhvillojnë probleme të frymëmarrjes , duke e bërë të vështirë për ta për të rregulluar temperaturën e trupit në një mot tepër të nxehtë apo të ftohtë . Ijët e tyre të gjata , në krahasim me këmbët e tyre , t'i bëjë ata të prekshme për të lëndimeve mbrapa . Kujdes duhet të merren , kur marrja e tyre , për të dhënë mbështetjen e duhur në pjesën e prapme : nga njëra anë nën gjoks ,tjetri nën bark. Këmbët e shkurtra japin disa vështirësi pekinez me shkallët ; qentë më të vjetër mund të mos jetë në gjendje të shkojnë lart ose poshtë shkallëve vetëm.
Në një përpjekje për të adresuar vështirësitë e frymëmarrjes të shkaktuara nga fytyra sheshtë race -së ,Klubi lukuni ( UK ) dukshëm ndryshuar standardin race në tetor 2008 , duke hequr klauzola se"profili [ duhet të jetë ] banesë me hundë të mirë deri në mes të syve " dhe duke shtuar se në vend të" surrat duhet të jetë e qartë " . [ 4] Kjo është në përgjigje të opinionit publik pas programit BBC , Dogs racë ekspozuar . Standardet race e dy të sheshtë - haseshin me racat e tjera ,argjilë dhe anglisht Bulldog , së shpejti u ndryshuar gjithashtu.
Kujdesi [ edit ]
 
Mbajtjapallto pekinez të shëndetshme dhe presentable kërkon larja e përditshme , dhe një udhëtim në groomer çdo 8-12 javë . Një gjë e rëndësishme për pronarët e rinj për të mbajtur mend është se qentë të destinuara si një manar shtëpi mund të mbahen në një prerje kone e cila është mirëmbajtje shumë më të ulët se sa një prerje të tregojnë. Ajo është gjithashtu e rëndësishme për të hequr papastërtitë nga sytë çdo ditë , dhe nga rrudha në fytyrë për të parandaluar sores ( pika të nxehta ) . Ajo është gjithashtu e nevojshme për të mbajtur dhe për të ruajtur lesh në mollaqe e pastër pekinez dhe ujdisur mirë sizonë është i prirur për njollosje .
Për shkak të bollëk e tyre e lesh , është e rëndësishme për të mbajturpekinez cool. Race është e prirur për të pasur goditje nga nxehtësia kur ekspozohet në temperaturë të lartë .
Historia [ redakto ]
 
[ ikona ] Ky seksion kërkon zgjerim . (Shtator 2010)
 
 
Kineze e Spaniel , 1903
 
 
Kineze qen Happa nga shekulli 19-të, një paraardhës i pekinez moderne, Rothschild zoologjik Muzeu, Tring , Angli
Race origjinën në Kinë në antikitet . Analizat e fundit ADN-së konfirmon serace pekinez është një nga racat më të vjetra të qenit , njëri prejtë paktën devijuan gjenetikisht nga ujku . [5 ] Për shekuj me radhë , ata mund të jenë në pronësi nga anëtarët e Pallatit Perandorak kineze vetëm.
Gjatë Luftës së Dytë Opiumit , në vitin 1860 ,Pallati i Vjetër Verore në Pekin u pushtua nga një kontigjent i trupave britanike dhe franceze. Xianfeng Perandori kishte ikur me të gjitha të oborrit të tij të Chengde . Megjithatë , një hallë moshuar mbeti i perandorit . Kur trupat britanike dhe franceze kanë hyrë , ajo bëri vetëvrasje . Ajo u gjet me pekinez saj pesë zie vdekjen e saj . Ata ishin larguar nga aleatët para sePallati i Verës është djegur deri në tokë . [ 6 ]
Zoti John Hay mori një palë , të quajtur më vonë Schloff dhe Hytien , dhe ia dha për të motrën e tij,dukeshës e Wellington, gruaja e Henry Wellesley , 3 Duka i Wellington. Sir George Fitzroy mori një tjetër palë , dhe ia dha për kushërinjtë e tij,Duka dhe dukeshës e Richmond dhe Gordon . Toger Dunne prezantoi pekinez pestë të mbretëreshës Viktoria e Mbretërisë së Bashkuar , i cili quajtur atë Looty . [ 7 ] [ 8 ]
Dowager Empress Cixi paraqitur pekinez të disa amerikanëve , duke përfshirë John Pierpont Morgan dhe Alice Lee Roosevelt Longworth , e bija e Theodore Roosevelt , i cili quajtur atë Manchu .
Pekinez parë në Irlandë u prezantua nga Dr Heuston . Ai ka themeluar klinikat e vaksinimit lisë në Kinë . Efekti ishte dramatik . Në mirënjohje ,ministri kinez , Li hongzhang paraqiti atë me një palë pekinez . Ata janë quajtur Chang dhe Lady li. Dr Heuston themeloi lukuni Greystones . [ 8 ]
Rreth ana e shekullit , qentë pekinez u bë popullor në vendet perëndimore . Ata ishin në pronësi nga arbitrat e modës të tilla si mbretëreshë Alexandra të Mbretërisë së Bashkuar , dhe Elsie de Wolfe , popullor bojaxhi brendshme amerikane .
Mëngë pekinez [ edit ]
 
Sipas të 1948 Dogs botim në Britani , një përshkrim i të gjitha racave autoktone dhe racave Më të Jashtme në Britani nga Kliford LB Hubbard ,pekinez mëngë është një miniaturë e vërtetë e qenit standarde -sized , dhe ishte i njohur edhe si pekinez miniaturë. Mëngë Emri pekinez erdhi nga zakonit të kryerjes së këtyre qenve të vogla në sleeves vëllimshëm e rroba veshur nga anëtarët e familjes perandorake kineze . Hubbard treguan se kjo traditë u shfaq të jetë në fillim italian sesa kineze , por miratimi i saj nga ana e familjes perandorake kineze çoi në qentë duke u edukuar si të vogla si praktika të mundshme dhe të synojnë stunting rritjen e tyre : duke i dhënë puppies verë oriz , mbajtja e ri - lindur Të fort për orë të tëra në një kohë ose vënien puppies në të shtrënguar -montim jelekeve rrjetë teli. Këto praktika ishin ndaluar me sa duket nga fundi Dowager Perandoreshës Tzu Hsi .
Në kohën Hubbard -së ,mëngë termi është aplikuar në Britani në një pekinez miniaturë jo më shumë se 6-7 paund në peshë , shpesh duket të jetë vetëm rreth 3-4 paund . Mai Mai zonjës Flander peshonte vetëm pak më shumë se 4 kg dhe mbarështuesve shumë të tjera kishin edukuar miniaturat e vërtetë e një madhësi të ngjashme. Ai vuri në dukje se miniaturat mund të shfaqet në një pjellë ndjellur nga të plotë -sized pekinez dhe u ekspozuan në klasa për qentë më pak se 7 paund në një qen i madh tregon në Britani . Në vitin 1946 (kur shkroi librin e tij Hubbard ) ,pekinez mëngë kishte një pas të fortë me ngjyrat më të popullarizuara të qenit krem dhe të bardhë , me të bardhë duke u konsideruar veçanërisht tërheqëse . Ai e ilustroi me një përshkrim pekinez mëngë të bardhë ndjellur nga Mrs Aileen Ademit. [ 9 ]
Citat [ edit ]
 
Madhëria e saj Imperial , Perandoresha Dowager Cixi , tha : [ 10]
LeDog Lion të jetë i vogël , le të veshin pelerinë ënjtje e dinjitetit rreth qafës e saj , le të shfaqin standardin billowing e madhështi mbi kurrizin e vet .
Le të jetë fytyra e saj të zezë , le të jetë pararojë e saj të ashpër ; le ballin e saj të jetë i drejtë dhe të ulët.
Sytë e saj të jenë të mëdha dhe të shkëlqen ; le veshët e tij të jenë të vendosur si sails e junk luftës ; le hunda e saj të jetë si ajo e zot majmunit të hinduve .
Le të saj të jetë forelegs përkulura , kështu që ajo nuk do të dëshirojnë të shkojnë duke u endur larg , ose të largohen nga rrethinat perandorak.
Le trupi i saj të jetë formuar si ajo e një luani gjuetisë spiunonte për pre e saj .
Le këmbët e saj të tufa me flokët e saj plentiful zhurmë hapash që mund të jenë të pazëshëm dhe për standardin e saj e madhështi le të rivalizuar whick e jak Tibetianet ' , e cila lulëzoi për të mbrojtur pjellë perandorake nga insektet fluturuese .
Le të jetë i gjallë që ajo mund të përballojë për argëtim nga gambols e saj , le të jetë i turpshëm që ajo nuk mund të përfshijë veten në rrezik , le të jetë vendas në zakonet e saj se ajo mund të jetojnë në miqësi me kafshët e tjera , peshq ose zogj që gjejnë mbrojtje në Pallatin Perandorak .
Dhe për ngjyrën e saj , le të jetë ajo e një luani - Sable artë , që do të kryhen në mëngë të një mantel të verdhë osengjyrë të ariut të kuqe, ose një ari i zi dhe të bardhë me shirita , ose si një dragua , kështu që se nuk mund të jenë të përshtatshme për qentë çdo kostum në veshjet Imperial .
Le të nderojnë paraardhësit e tij dhe flijimet e depozitave në varrezat qenit i Qytetit të Ndaluar në çdo hënës së re .
Le të sillet me dinjitet; le të mësojnë për të kafshojë demonët e huaja në çast .
Le të jetë me shije të hollë në ushqimin e saj në mënyrë që ajo do të njihet si një qen Imperial nga naze saj ; peshkaqenë fins dhe mëlçi Curlew dhe gjinjtë e shkurta , në këto mund të jenë të ushqyer , dhe për pije jepte çaj që është brewed nga buds pranverë e shkurre që rritet në krahinën e Hankow , osequmësht i antilopat që kullosore në parqet perandorake.
Kështu do ruajë integritetin e saj dhe vetë- respekt , dhe për ditën e sëmundjes le të jetë vajosur me dhjamin qartësimin e këmbëve të një leopardi shenjtë , dhe t'i jepte për të pirë eggshell plotë e lëngut të mollës krem karamel një mëllenjë në e cila ka qenë e tretur tre pinches e bri rinoceront i copëtuar , dhe të aplikojnë atë në Leeches pullali .
Pra, kjo do të mbetet - por në qoftë se ajo vdes , mos harroni ti je shumë i vdekshëm.
PEKE legjendat [ edit ]
 
Pyetje libër - new.svg
Ky seksion nuk përmendin asnjë referenca ose burime. Ju lutemi ndihmoni të përmirësuar këtë seksion duke shtuar citate për burime të besueshme. Materiali Unsourced mund të sfidohet dhe të hiqen . (Prill 2012)
 
 
pekinez qenush
Nuk janë dy tregime të origjinës për pekinez . E parë ështëmë e zakonshme ,Lion dhemajmun :
Luani dhe një majmun ra në dashuri . Porluani ishte shumë e madhe . Luani shkoi tek Buda dhe i tha atij për problemet e tij. Buda lejohetluan për të tkurret poshtë për të madhësisë së majmun . Dhepekinez ishterezultati.
E dyta , më pak e zakonshme , histori origjinë ështëLuanët Butterfly :
Luani ra në dashuri me një flutur . Porflutur dhe luani dintedallimi në madhësi ishte shumë për të kapërcyer . Së bashku ata shkuan për të parë Buda, i cili lejoi madhësinë e tyre të takohen në mes. Nga kjo ,pekinez erdhi .
Një tjetër legjendë thotë serace rezultoi nga çiftëzimit të një luani dhe një majmun , duke fisnikërinë e saj dhe pallto ngaish dhe ec vet i ngathët nga kjo e fundit .
Sepsepekinez u besohet të ketë origjinën nga Buda , ai ishte një qen tempull . Si i tillë , ai nuk ishte thjesht një lodër . Ai u bëri të vogël në mënyrë që ai mund të shkojë pas dhe shkatërruar demonët pak që mund të mbush pallatin apo tempull. Por zemra e tij ishte e madhe në mënyrë që ai mund të shkatërrojë edhemë e madhe dhe më e ashpër . ( Romani Barbara Hambly së, nusja e Perëndisë Rat , ishte shkruar nga kjo premisë, edhe pse Hambly mohon njohuri të legjendave . )
 
 
Pekinez 2 vjeçar
Shih edhe [ redakto ]
 
Foo Dog , ushqen qen me origjinë në Kinë që i ngjajnë luanë kineze Guardian dhe prandaj quhen edhe Foo ose Fu apo Dogs Dogs Lion .
Referencat [ redakto ]
 
Shko up ^ " Puppies Keegan - tipare pekinez race dhe karakteristikat "
Shko up ^ " Rezultatet individuale race Studimin për shëndetin qen racave të pastërta " .
Shko up ^ Shëndeti pekinez & Sëmundjet
Shko up ^ " The Times ", lukuni Club ndryshimet mbarështruese rregulla për t'i dhënë fund mizori ' , tetor 2008 "
Shko up ^ Ostrander , Elaine A. ( shtator- tetor 2007) . " Gjenetika dheFormën e Dogs ; Studimi rend të ri të gjenomit të qenit tregon se sa e vogël ndryshime gjenetike mund të krijojë variacione të mëdha brenda një specie të vetme " . Shkencëtari amerikan (online ) . www.americanscientist.org . fq gjithashtu shih faqen Grafiku 4 . Marrë 22/9 2008 .
Shko up ^ " letrën ", David Matthews , Jo Lee Magazine , nëntor 2002, f . 18 "" Ky qen i vogël u gjet nga mua në Pallatin e Yuan - Ming -juan pranë PEKIN më 6 tetor 1860. Ajo është menduar për t'i përkiste as nga Empress , ose një nga zonjat e Familjes Perandorake . Ajo është një krijesë më e dashur dhe inteligjente pak - ajo ka qenë gjithmonë për të mësuar duke u trajtuar si një kafshë dhe kjo ishte me shpresën se ajo mund të konsiderohet si e tillë nga Madhëria e Saj dhe familja mbretërore që solla atë nga Kina. " John Hart Dunne , Kapiten, 99 Regt .
Shko up ^ Looty , Friedrich Wilhelm Keyl , 1861, vaj mbi kanavacë mbështetur në panel , 33.3 x 38.1 cm , Royal Mbledhja , RCIN 40697 . Pikturuar në Uindsor për mbretëreshës Viktoria
^ Shko deri në: një kyç b , John (prill 2000) . " Pearlstone Historia pekinez " . Shankhill , Dublin, Ireland . Marrë 2009/10/13 .
Shko up ^ Hubbard , LB Clifford . Dogs në Britani, Një përshkrimi i të gjitha racave autoktone dhe racave Më të Jashtme në Britani. Libra Macmillan , 1948
Shko up ^ simbolizmin kineze dhe motive të artit, nga Charles Williams Alfred Speed ​​, Tuttle , Publisher , 1974 , ISBN 0-8048-3704- X

Menyja e lëvizjeve