Dallime mes rishikimeve të "26 Nëntor"

Jump to navigation Jump to search
168 bytes added ,  7 vjet më parë
v
== Ngjarje ==
* [[1842]] - U themelua [[Universiteti i Notra Damit]].
* [[1909]] - U themelua [[Sigma Alpha Mu]] në [[Qyteti i Kolegjit në New York]] nga 8 judë të * rinjë.
* [[1912]] -U ngrit flamurin në Tiranë nga atdhetarët tiranas Sheh Ahmet Pazari, Myslym Ag Beshiri, Myslym Myderrizi,Nikolla Nishku, Fan Koja dhe Spiro Politoqi.
* [[1939]] - [[Shellingu i Mainilas]]: [[Armata Sovjetike]] realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit të luftës me [[Finlandë]]n katër ditë m vonë.
* [[1942]] - U shfaq premiera e filmit ''[[Kazablanka (film)|Kazablanka]]'' në [[New York City]], [[ShBA]]..

Menyja e lëvizjeve