Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Gjuha angleze"

166 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Wikidata)
No edit summary
|sil = eng
}}
'''Gjuha angleze''' apo '''anglishtja''' (anglisht ''English language'') është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në [[Britania e Madhe|Britaninë e Madhe]], [[Shtetet e Bashkuara]], [[Kanadaja|Kanada]], [[Irlanda|Irlandë]], [[Australia|Australi]], [[Zelanda e Re|Zelandën e Re]] e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.Ka edhe të tillë që e konsiderojnë gjuhën angleze si një shkencë, mirëpo në fakt gjuha angleze paraqet vetëm një mjet komunikimi për nevoja të ndryshme.
 
Anglishtja i takon familjes së gjuhëve [[Gjuhët indo-evropiane|indo-evropiane]] dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në Evropën kontinentale.
Anonymous user