Ndryshimi mes inspektimeve të "Freddie Mercury"

Jump to navigation Jump to search
3.881 bytes added ,  7 vjet më parë
v
U kthye versioni 1396185 i bërë nga 95.107.234.48 (diskutimet)
v (U kthye versioni 1396185 i bërë nga 95.107.234.48 (diskutimet))
https://www.google.al/search?es_sm=93&q=freddie+mercury&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.52434380,d.bGE,pv.xjs.s.en_US.RJfod4swqLE.O&biw=1280&bih=699&dpr=1&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=XLQ9UpO_IsWY4wTZnICYDA#facrc=_&imgdii=_&imgrc=djyBV9LRlqSyHM%3A%3BJiS1Ku6DgvP-fM%3Bhttp%253A%252F%252Fimages5.fanpop.com%252Fimage%252Fphotos%252F31800000%252FFreddie-Mercury-HQ-freddie-mercury-31872940-1200-1286.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.fanpop.com%252Fclubs%252Ffreddie-mercury%252Fimages%252F31872940%252Ftitle%252Ffreddie-mercury-hq%3B1200%3B1286{{pp-semi-indef}}
'''Freddie Mercury''' ishte një këngëtar, kompozitor anglez. Ishte lideri i një bande rroku qe quhej Queen. Ai lindi me [[5 shtator]] [[1946]] dhe vdiq më [[24 nëntor]] 1991. Disa nga këngët me të famshme të bandës ishin : "We will rock you", "Show must go on", "We are the champions", "Bohemian Rhapsody", "Don't stop me now", "Somebody to love" etj. Ai lindi ne Zanzibar dhe për disa kohe kur ishte fëmije jetoi ne Indi. Ai është cilësuar si një nga zërat me te mire. Freddie Mercury vdiq nga bronkopneumonia kur ishte vetëm 45 vjeç. Për nder te tij janë ngritur edhe disa statuja.
{{pp-move-indef}}
{{Use dmy dates|date=August 2013}}<!--[[WP:STRONGNAT]], [[WP:DATERET]]-->
{{Infobox musical artist <!-- See Wikipedia:WikiProject_Musicians -->
|name = Freddie Mercury
|image = Freddie Mercury duke performuar në New Haven, CT, Nëntor 1978.
|caption = Mercury duke performuar në [[New Haven, Connecticut|New Haven]], Connecticut, në 1978 me [[Queen (bande)|Queen]]
|background = solo_singer
|birth_name = Farrokh Bulsara
|religion = [[Zoroastrianist]]
|birth_date = {{Datëlindja|1946|9|5|df=y}}
|birth_place = [[Stone Town]], [[Zanzibar]] (tani [[Tanzania]])
|origin = [[Londër]], [[Angli]], [[Kombet e Bashkuara|KB]]
|death_date = {{Datëlindja dhe Data e vdekjes |1991|11|24|1946|9|5|df=y}}
|death_place = [[Kensington]], Londër, Angli, KB
|genre = [[Muzikë Rock|Rock]], [[hard rock]], [[glam rock]]
|instrument = Vokal, Piano, Kitarrë
|occupation = Muzikant, Këngetar/Kompozitor,
|years_active = 1969–1991
|label = [[Columbia Records|Columbia]], [[Polydor Records|Polydor]], [[EMI Records|EMI]], [[Parlophone]], [[Hollywood Records]]
|associated_acts = [[Queen (bandë)|Queen]], [[Ibex (bandë)|Ibex]]&nbsp;/ Wreckage, [[Montserrat Caballé]]
[[File:Freddie Mercury firma 2.svg|150px]]<br />Firma e Freddie Mercury
<!--Sig needs to be moved to its own param when supported-->
}}
 
'''Freddie Mercury''' (i lindur '''Farrokh Bulsara'''; [[Gjuha Gjuarati|Gujarati]]: ફરોખ બલ્સારા‌, ''Pharōkh Balsārā‌''); 5 Shtator 1946 – 24 Nentor 1991)<ref name="mr-mercury.co.uk">[http://mr-mercury.co.uk/Images/Birthcertificatefreddie.jpg Birth certificatë] mr-mercury.co.uk</ref><ref name="inourstar.com">{{cite web|url=http://www.inoutstar.com/news/Freddie-Mercury-real-name-Farrokh-Bulsara-1876.html |title=Freddie Mercury (emri i vertete Farrokh Bulsara) Biografi |publisher=Inout Star |accessdate=11 July 2010}}</ref> ishte një muzikant Britanik,<!-- [[MOS:BIO]] – Nacionaliteti: shteti në të cilin personazhi ishte shtetas në kohën kur u bë i famshëm. Mercury, sic thuhet në artikull, u bë i famshëm si shtetas Britanik --> Këngetar dhe Kompozitor i [[Queen (bandë)|Queen]].Si një performues, ai njihej për karakterin ekstravagant dhe vokal të fuqishëm katër-[[oktava]]. Si kompozitor Mercury shkroi shumë hite për Queen. "[[Bohemian Rhapsody]]", "[[Killer Queen]]", "[[Somebody to Love (Queen song)|Somebody to Love]]", "[[Don't Stop Me Now]]", "[[Crazy Little Thing Called Love]]", dhe "[[We Are the Champions]]". Përvec karrieres me Queen, ai vijoi me karrierën e tij solo, dhe në raste të vecanta ai shërbente si producent edhe për këngetar ose grupe të tjera (vokal, piano) . Ai vdiq nga [[bronkopleumonia]] si pasojë e [[SIDA]] në 24 Nentor 1991, vetem një ditë pasi shpalli hapur sëmundjen për median.
Edhe vari karin teze muhabet ushtrrie...
 
Mercury ishte nje [[Pers]] i lindur ne [[Zanzibar]] dhe u rrit aty dhe ne Indi deri ne mesin e adoleshences. Ai eshte njohur si "[[Britaniku Aziatik|Aziatiku i pare per Britanine]] si nje yll i muzikes Rock ". Ne 2002, Mercury gjendeshe i 58 ne listen e [[100 Britaniket e medhenj]], ne 2006, ''[[Time Asia]]'' e emertoi si nje prej Aziatikeve me influencial te 60 viteve te fundit ,dhe vazhdon te votohet si nje prej kengetareve me te mire te muzikes se famshme. Ne 2005, nje sondazh i organizuar nga ''[[Blender (reviste)|Blender]]'' dhe [[MTV2]] shpalli Mercuryn si kengetarin me te mire te te gjitha koherave. Ne 2008, ''[[Rolling Stone]]'' e listuan Mercuryn te 18 ne listen e 100 kengetareve me te mire te te gjitha koherave. Në 2009, një ''[[Classic Rock (reviste)|Classic Rock]]'' sondazh e listoi si këngëtari më i mirë i të gjitha kohërave. [[Allmusic]] karakterizoi Freddien si "nje nga argetuesit me te mire te historise se Rockut",i cili pasuronte "nje nga zerat me te mire te muzikes".
Eni Daka dhe Elisa Miho jane super Pidhsome

Menyja e navigimit