Dallime mes rishikimeve të "Elizabeta II"

Jump to navigation Jump to search
1.531 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Reverted 6 edits by 80.78.78.168 (talk) identified as vandalism to last revision by Klein Muci. (TW)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
v (Reverted 6 edits by 80.78.78.168 (talk) identified as vandalism to last revision by Klein Muci. (TW))
[[Skeda:Elizabeth II greets NASA GSFC employees, May 8, 2007 edit.jpg|thumb|Elizabeth II 2007]]
'''Elizabeth II''' (lindi më [[21 prill]] [[1926]] në Mayfair, [[Londër]]) si HRH (Her Royal Highness - sq: lartësia e saj mbretërore) Princesha Elizabeth Alexandra Mary of York; një kohë te shkurtër edhe HRH The Princess Elizabeth, Duchessof Edinburgh) dhe është mbretëresha e [[Britania e Madhe|Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]].
Elizabeth II është vajza e parë, nga dy vajza që kishite, e mbreti George VI dhe Elizabeth Bowes-Lyon.
Ajo është në union personal si krehu i shtetit i shteteve të Commonwealth-it si [[Antigua dhe Barbuda]], [[Australia]], [[Bahamas]], [[Barbados]], [[Belize]], [[Grenada]], [[Xhamaika]], [[Kanada]], [[Zelanda e Re]], [[Papua Guinea e Re]], [[Ishujt Solomon]], [[Shën Kits dhe Nevis]], [[Shën Luçia]], [[Shën Vincenti dhe Grenadinet]] dhe [[Tuvalu]].
Ajo me tutje kreu i Kishes Anglikane dhe ''Fidei Defensor'' që është një titul kishtar dhe që në gjuhë latine do të thotë Mbrojtës i Fesë.
 
Me 6 shkurt 1952, dita e vdekjës se atit të saj [[Xhorxh VI]], Elizabeth u shpall nga keshilli për trashegimin e fronit si mbretëresh. Kurorëzim ne fron zyrtarisht u mbajt me 2 qeshor 1953 ne kishen kryesore anglikane [[Westminster Abbey]] në Londër, 16 mujë pas vdekjës së atit të saj.
 
== Mirënjohjet ==
* [[Medalja e Artë e Lirisë]] - [[Kosovë]]
{{his-cung}} {{biografi-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi]]
 
{{Link FA|az}}

Menyja e lëvizjeve