Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Jay-Z"

64 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
| webfaqja =
}}
'''Shawn Corey Carter''' (sq:'''Shaun Korey Karter''') lindi me [[4]] [[Dhjetor]] [[1969]] në [[BryklinBrooklyn]],[[New York]],[[Shtetet e Bashkuara]] ësht i njohur më mir me nofkën '''Jay-Z''' ështështë një [[reper]] amerikan,[[producent]],[[kompozitor]],[[aktorBiznismen]].'''Jay-Z''' është një nderndër finacerietkëngëtarëvefashmemtë fashmëm të muzikës [[hip hop]] dhe [[rap]] dhei ështcili njëka ndërshitur muzkantrreth qe75 morrimilion trebëdhjet çmimekëngë[[Gremymbarë Awards]]botën prë paraqitjet mëngamirgjitha përalbumet rape tij,hip hopdhe etj...ka fituar 17 çmime [[Grammy Award|Grammy]] dhe shumë nominime tjera.
Gjithashtu në jetën e tij ka shum albume të rekoduara si '''Reasonable Doubt''' i realizuar 1996, '''Ain't No Nigga''' i cili rezultoj shum i sukseshm ne vitin 1995, '''The Blueprint''' i realizuar në vitin 2001 e shumë albume të tjera...
 
Si ndërmarrës dhe investor, Jay-Z zotëron klubin 40/40, dhe është krijuesi i markës së modës Rocawear. Ai është krijuesi i lejbëlit Def Jam Recordings, Roc-A-Fella Records dhe Roc Nation. Si artist muzikor, revista amerikane ''Billboard'' e ka shpallur atë si artist me më së shumti albume në vendin e parë, i cili e mban rekordin me 13 albume.
Ai u martua amerikane R & B superstar Beyonce Knowles më 4 prill, 2008. [10] Më 11 dhjetor, 2009, Jay-Z është renditur si artist 10-të më të suksesshme të viteve 2000 nga Billboard dhe të rangut si artist 5 solo lartë mashkull dhe si rapper 4 top prapa Eminem, Nelly, dhe 50 Cent.
 
==Fillimi i Kariers==
Ai u martua me këngëtarën e njohur amerikane [[Beyoncé Knowles]] më 4 prill, 2008. Këta dy e kanë një vajzë me emrin Blue Ivy Carter, e cila lindi më 7 Janar, 2012.
==Fillimi i KariersKarierës==
==Kariera si Muzikant==
==Diskografia==