Ndryshimi mes inspektimeve të "Jay-Z"

Jump to navigation Jump to search
1.038 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
| foto = [[Skeda:Jay-Z @ Shawn 'Jay-Z' Carter Foundation Carnival (crop 2).jpg|180pxparapamje|centerJay-Z]]
{{Infobox muzikant
| emri = Jay-Z
| pseudonim = Jay-Z, Jigga, S-dot, Young Hova etj...
| foto = [[Jay-Z @ Shawn 'Jay-Z' Carter Foundation Carnival (crop 2).jpg|180px|center]]
| titulli = Jay-Z në vitin 2011
| emri i vërtetë = Shawn Corey Carter
| profesioni = [[Këngëtarë]],Producent,</br>Biznismen,Kompozitor
| label =
| bashkëpunim = [[50 Cent]],[[Eminem]],[[Nelly]] etj...
| webfaqja =
}}
'''Shawn Corey Carter''' (sq:'''Shaun Korey Karter''') lindi me [[4]] [[Dhjetor]] [[1969]] në [[Brooklyn]],[[New York]],[[Shtetet e Bashkuara]] i njohur më mir me nofkën '''Jay-Z''' është një [[reper]] amerikan,[[producent]],[[kompozitor]],[[Biznismen]].'''Jay-Z''' është një ndër këngëtarëve më të fashmëm të muzikës [[hip hop]] dhe [[rap]] i cili ka shitur rreth 75 milion këngë në mbarë botën nga të gjitha albumet e tij, dhe ka fituar 17 çmime [[Grammy Award|Grammy]] dhe shumë nominime tjera.
 
Si ndërmarrës dhe investor, Jay-Z zotëron klubin 40/40, dhe është krijuesi i markës së modës Rocawear. Ai është krijuesi i lejbëlit Def Jam Recordings, Roc-A-Fella Records dhe Roc Nation. Si artist muzikor, revista amerikane ''Billboard'' e ka shpallur atë si artist me më së shumti albume në vendin e parë, i cili e mbanmbanë rekordin me 13 albume.
 
Ai u martua me këngëtarën e njohur amerikane [[Beyoncé Knowles]] më 4 prill, 2008. Këta dy e kanë një vajzë me emrin Blue Ivy Carter, e cila lindi më 7 Janar, 2012.
==FillimiJeta ie Karierëshershme==
Shawn Carter vjen nga Marcy Projects, një lagje në [[Brooklyn]],[[New York]]. Qysh në moshën e re, babai i Jay-Z e braktisi atë, dy motrat, vëllaun dhe nënën e tij. Shawn poashtu përmend në tekstet e tij se në vitin 1982, në moshën 12 vjeçare, ai e plagosi në krah vëllaun e tij më të vjetër pasi ja vjedhi një zinxhir. Shawn shkonte në shkollën Eli Whitney në Brooklyn, së bashku me reperin AZ. Në tekstet e tij, ai pohon se në atë kohë ishte involvuar në shitjen e kokainës dhe ishte plagosur 2 herë.
Nëna e tij për ditlindje i kishte blerë një kasetofon, i cili e inspiroj të shkruante tekste dhe të bëjë muzikë. Në lagjen e tij, ai njhej si "Jazzy", nofkë e cila më pas ishte shëndruar në "Jay-Z".
====Karriera e hershme====
Jay-Z u shfaq në disa këngë të reperit Jaz-O në fillimin e viteve të 90-ta, disa prej tyre ishin "The Originators" dhe "Hawaiian Sophie". Jay-Z poashtu kishte marr pjesë në disa performanca së bashku me reperin LL Cool J. Kënga e tij e parë zyrtare quhej "In My Lifetime", të cilën e lansoi me një videospot.
==Kariera si Muzikant==
==Diskografia==

Menyja e navigimit