Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

Jump to navigation Jump to search
14 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketa: Redaktim nga celulari
No edit summary
Etiketa: Redaktim nga celulari
 
Përdorimi i Jodit
Jodi përdoret në mjekësi si tretësirë alkoolike e njohur si "tinktura e jodit". Në formë të komponimeve të tij,si p.sh.,jodoformi (CHI 3 ) perdoret si mjet antiseptik. Jodi është element biogjen.Munges e Jodit në organizmin e njeriut shkakton strumën (gushën) . Për këtë arsye, kripës së gjellës i shtohet jodur i kaliumit KI. Jodi gjithashtu përdoret për përfitimin e preparateve farmaceutike. Joduret e metaleve alkaline përdoren për shërim (terapi) të sëmundjes së eshtrave, arteriosklerozës etj.
 
~vjosahulaj
 
== Shih dhe këtë ==
2

edits

Menyja e lëvizjeve