Ndryshimi mes inspektimeve të "Rasteri"

Jump to navigation Jump to search
118 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[File:Siebdruck-raster.jpg|thumb|300px|Pamje e pikave të Rasterit]]
'''Rasteri''' është mjet optik i cili origjinalin me shumë tone e kthen në fotografi me një ton, duke e ndarë në pjesëza të imta dhe të panumërta në sipërfaqe të ndryshme. Përbëhet nga pllaka e xhamit me një tejdukshmëri të madhe , me vija horizontale dhe vërtikale , të cilat prehe në këndin 90 shkallë, duke formuar kështu rrjetzën rasterike me katrorëz të vegjël të tejdukshëm. Përdoret për reprodukimin e [[fotografia|fotografive]] me shumë tone në [[tiposhtyp]] (autotipi) dhe te [[shtypi ofset]]. Dentësia e rasterit matet me numrin e vijave në një centimetër gjatësi (në Angli dhe SHBA me inç).
 
[[Kategoria:Teknologji grafike]]
[[Kategoria:Tipografi]]
[[Kategoria:Fotografi]]

Menyja e navigimit