Ndryshimi mes inspektimeve të "Rasteri"

Jump to navigation Jump to search
158 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Siebdruck-raster.jpg|thumb|300px|Pamje e pikave të Rasterit]]
'''Rasteri''' është mjet optik i cili origjinalin me shumë tone e kthen në fotografi me një ton, duke e ndarë në pjesëza të imta dhe të panumërta në sipërfaqe të ndryshme. Përbëhet nga pllaka e xhamit me një tejdukshmëri të madhe , me vija horizontale dhe vërtikale , të cilat prehe në këndin 90 shkallë, duke formuar kështu rrjetzën rasterike me katrorëz të vegjël të tejdukshëm. Përdoret për reprodukimin e [[fotografia|fotografive]] me shumë tone në [[tiposhtyp]] (autotipi) dhe te [[shtypi ofset]]. Dentësia e rasterit<ref>Nezir Berisha & Abdurrahman Simnica BAZAT E TEKNOLOGJISË GRAFIKE, Libri Shkollor, Prishtinë, 2005, faqe 97, 98, 99</ref> matet me numrin e vijave në një centimetër gjatësi (në Angli dhe SHBA me inç).
 
==Referencat==
<references />
 
[[Kategoria:Teknologji grafike]]

Menyja e navigimit