Jump to content

Poliesteri: Dallime mes rishikimesh

109 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:SEMexample.jpg|230px|desno|thumb|Poliesteri nën [[mikroskopi elektronik|mikroskopin mikroskopik]]]]
'''Poliesteri''' është emri i zakonshëm për tereftalatin polietilen [[plastik]]. Karakteristikat e tij janë transparenca, mungesa e ngjyrës, fortësia e lartë elastike dhe stabiliteti kimik (kur bëhet pa mbështjellje apo shtesa). Të përdorura në formë [[fletëza]] apo në formë [[filmi]] për të bërë [[folderë]], [[kapsulime]], [[mbulesa librash]] dhe [[shirita ngjitës]].