Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

Jump to navigation Jump to search
37 bytes removed ,  8 vjet më parë
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
| ueb =
}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]] në [[Shqipëria|Shqipëri]], ai banohet nga një popullsi boshnjakësh që kanë ardhurrreth viteve 1880 kohën e luftës së dyte botërore. Fshati i Borakës ndodhen në lindje të [[Shijaku]]t. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qenë në [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnje dhe Hercegovinë]]. Në komunitetin e Borakës vizitohen shumë herë politikanë të Bosnje Hercegovinës. Komuna e Xhavotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
<!-- == Gjeografia == !-->
<!-- == Historia == --!>
<!-- == Demografia == --!>
<!-- == Ekonomia == --!>
<!-- == Politika == --!>
<!-- == Kultura == --!>
<!-- == Lidhje të jashtme == !-->
== Shiko edhe ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve