Dallime mes rishikimeve të "1970–71 Kupa Evropiane"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Image:1971 Champions League Final Ajax - Panathinaikos.jpg|thumb|right|250px|Finalja, [[AFC Ajax]] - [[Panathinaikos FC]]]]
'''Kupa Evropiane 1970-71''', garimi i ekipeve kampione të ligave të shteteve evropiane u fitua nga ekipi [[Ajax Amsterdam|Ajax]] pas fitores në ndeshjen finale ndaj ekipit grek [[Panathinaikos FC]]. Ishte hera e parë që kupën e fitonte Ajax dke patur tre vite dominim. UEFA paraqiti në këtë sezon për herë të parë rregullën e realizimit të penaltive në raste të rezultatit të barabartë dhe kjo rregull do të aplikohej në tëgjitha fazat e jo vetem në fazat e para të garimit.
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve