Ndryshimi mes inspektimeve të "Zeki Muren"

Jump to navigation Jump to search
877 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Muren u rrit deri në kryeqytetin provincional të Bursës në Turqi perëndimore nga [[1950]] - [[1953]] ai studioi artet dekoratike në Stamboll në Akademinë e Arteve të Bukura duke filluar karrieren e tij muzikore. Albumi i parë Muren ishte lëshuar në vitin [[1951]] kohë në të cilën ai ishte këngëtar i rregullt i Radio Stambollit. Në vitin 1955,ai i prodhuar rekordin e tij të parë e artë .Zeki Muren në artin e muzeut është themeluar në bodrum ku Mureni ishte përdorur për të jetuar është vizituar nga më shumë se 200.000 njerëz në mes të hapjes më [[8 Qershor]] [[2000]] , dhe [[Dhjetor]] [[2006]].
 
 
Muren kishte pasur veshje të mëdha, unaza zbukurime dhe të rënda përbëjnë, sidomos në vitet e mëvonshme të jetës së tij. Në shumë mënyra, ai kishte një rol pionier në dhënien e shoqërisë turke më të pranuar për homoseksualitetin. Ai, me stilin e tij të veçantë, mbeti një artist shumë të respektuar gjatë gjithë karrierës së tij, dhe në një kuptim, hapi rrugën për shumë artistë më vonë, më hapur homoseksual apo transeksuale turke. Stili i tij vizual tregon shumë ngjashmëri me Wladziu Valentino Liberace.
MuRen ishte gjithashtu një poet i talentuar, duke botuar Bıldırcın Yağmuru (trembem Rain) në vitin 1965. Përveç kësaj, ai ka vepruar në kinemanë turke, starring në tetëmbëdhjetë filma dhe shkruar shumë nga rezultatet e tyre muzikore. Edhe pse ai nuk e konsideronte veten një piktor, ai e pikturuar si një hobi.
 
== Vdekja ==
 
Ai vdiq nga një sëmundjesulm në zemër gjatë një shfaqje të drejtëpërdrejtë në skenë në qytetin [[Izmir]],më [[24 Shtator]] [[1996]]. Vdekja e tij shkaktoi pikëllimin më të madhe në vite dhe mijëra turq morrën pjesë në varrimin e tij.
 
== Filmografia ==
Anonymous user

Menyja e navigimit