Ndryshimi mes inspektimeve të "Zeki Muren"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Muren u rrit në kryeqytetin provincional të Bursës në Turqi perëndimore nga [[1950]] - [[1953]] ai studioi artet dekorative në Stamboll në Akademinë e Arteve të Bukura duke filluar karrieren e tij muzikore. Albumi i parë Muren ishte lëshuar në vitin [[1951]] kohë në të cilën ai ishte këngëtar i rregullt i Radio Stambollit. Në vitin 1955,ai i prodhuar regjistrimin e tij të parë e artë . Zeki Muren në artin e muzeut është themeluar në bodrum ku Mureni ishte përdorur për të jetuar është vizituar nga më shumë se 200.000 njerëz në mes të hapjes më [[8 Qershor]] [[2000]] , dhe [[Dhjetor]] [[2006]].
 
 
Muren kishte pasur veshje të mëdha, unaza zbukurime dhe të rënda përbëjnë, sidomos në vitet e mëvonshme të jetës së tij. Në shumë mënyra, ai kishte një rol pionier në dhënien e shoqërisë turke më të pranuar për homoseksualitetin. Ai, me stilin e tij të veçantë, mbeti një artist shumë të respektuar gjatë gjithë karrierës së tij, dhe në një kuptim, hapi rrugën për shumë artistë më vonë, më hapur homoseksual apo transeksuale turke. Stili i tij vizual tregon shumë ngjashmëri me Wladziu Valentino Liberace.
Anonymous user

Menyja e navigimit