Dallime mes rishikimeve të "Ali Hadri"

Jump to navigation Jump to search
31 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
== Biografia ==
 
Më 26 dhjetor 1970, ai mbrojti me sukses doktoraturën në Fakultetin Filozofik të [[Universiteti i Prishtinës|Universitetit të Prishtinës]]. Kjo datë ka një rëndësi të veçantë për arsimin dhe shkencën shqiptare sepse në këtë kohë u krye doktorata e parë e mbrojtur në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Mjafton ky fakt për të vënë në pah rëndësinë e punës profesionale, edukative dhe shkencore të Ali Hadrit, i cili në Kosovë tashmë çmohet me plot të drejtë si themeltar i shkollës sonë të historiografisë kombëtare.
Ali Hadri ishte drejtori i parë i [[Instituti Historik i Kosovës|Institutit të Historisë së Kosovës]], ku punoi derisa organet e pushtetit të atëhershëm e shkarkuan nga detyra, për shkak të mbështetjes së kërkesave të studentëve në demonstratat e vitit 1981, të cilat i mbrojti me përkushtim, me forcën e argumentit dhe me guximin e një atdhetari të rrallë.
 
53

edits

Menyja e lëvizjeve