Dallime mes rishikimeve të "William Blake"

Jump to navigation Jump to search
609 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
=== Krijimtaria ===
Libri i parë i Blake, "Skeçe Poetike", doli në vitin 1783 dhe u ndoq nga librat "Këngë të Pafajsisë" (1789) si dhe "Kënget e Eksperiencës" (1794). Poema e tij me e njohur ishte "Tigri", pjesë e librit "Këngët e Eksperiencës". Në këto krijime të tij, bota shihet nga vizionet e një fëmije, por këto pika shikimi funksionojnë në të njëjtën kohë si alegori të eksperiencës së më të rriturve.
 
 
=== Galeri ===
<gallery mode=packed>
Imagen:Europe a Prophecy, copy D, object 1 (Bentley 1, Erdman i, Keynes i) British Museum.jpg|''El anciano de los días''
Imagen:William Blake 002.jpg|''El Fantasma de una Pulga''
Imagen:William Blake 001.jpg|''El infierno de Dante''
Imagen:Blake-Abel.jpg|''Abel''
</gallery>
<gallery mode=packed>
Imagen:William Blake 008.jpg|''[[Elohim creando a Adán]]''
Imagen:Blake_Book_of_Job_Linell_set_6.jpg|''El Diablo cubre de pústulas a Job''
Imagen:William Blake - Nebuchadnezzar (Tate Britain).jpg|''Nabucodonosor''
Imagen:Newton-WilliamBlake.jpg|''Newton''
</gallery>
 
 
 
 
=== Referenca ===

Menyja e lëvizjeve