Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

19 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ast:Viquingu is a featured article; Ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Fix)
v (Robot: ast:Viquingu is a featured article; Ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Viking Expansion.svg|tumb|right|250px|Përhapja e Vikingëve nga shekulli i 8 deri në shekullin e 11.]]
 
{{për përmirësim}}
Ndër përshkrimet më të hershme për vikingët, paraardhësit të popujve skandinav sidomos të suedezëve, danezëve dhe norvegjezëve, është një [[mysliman]] i quajtur Ibn Fadlan. Në librin e tij "Risala" në vitin 922, si i dërguar i kalifit të [[Bagdad]]it do të përshkruante një varrim të një prijësi viking. Jo vetëm kaq, ai do të përshkruajë edhe ritet dhe traditat e vikingëve sic i kishte vështruar afër brigjeve të [[Volga|Volgës]], lum në [[Rusi]]në e sotme. Gjithë teksti i tij mund të lexohet i përkthyer në gjuhën suedeze në librin "Araber, Vikingar, vwringar" nga Stig Wikander (Stockholm 1978). Mund të paramendohet se si i ka parë çuditshëm Ibn Fadlani paganët, vikingët, skandinav. Fjetja e disa meshkujve radhazi me një grua, mos pastrimi, pija e madhe alkoolike, etj, rite tipike pagane, e kishin tmerruar atë.
 
Rrëfimi për vikingët njihet si një ndër përshkrimet më të hershme dhe më autentike në Suedi dhe Skandinavi. Vikingët karakterizohen si njerëz të lundrimeve nëpër dete dhe lumenj. Si të tillë, duke pasur parasysh klimën e ftohtë të Skandinavisë, gjithmonë ishin të përkushtuar ndaj plaçkitjeve detare por edhe marrëdhënieve tregtare. Për plaçkitje për shembull, nami i tyre do të mbërrijë deri në [[Andalusi]] kurse për tregti me myslimanët përreth kalifatit të Bagdadit. Kjo dëshmohet nga zbulimet [[Arkeologjia|arkeologjiarkeologjike]]ke për monedhat dhe zbukurimet të gjetura përreth qarkut lindor të Suedisë, pikërisht rreth brigjeve të detit Balltik.
 
Mendohet se origjina e emrit VICHING derivon nga idioma te ndryshme me origjina te ndryshme :
* nga Norvegjia sulmonin scocine, dhe me vone krijuan ngulime ne Groenland dhe Island dhe nga aty arriten ne Labrador e Terranova.
Vikinget konsideroheshin me superdhunti dhe te shendeteshem qe nga lindja, ishin 1 popull luftetaresh (ketu i njajne shume shqipove) dhe gjigandesh ne gjatesi (dhe ne fakt mesatarja ishte 1,70 m) ne krahasim me popujt e vendeve te tjera europiane dhe orientale.
* Veshjet e Femrave: Sipër 1 kemishe prej lini kishin 1 veshje te formuar nga 2 pjese te bashkuara nga 2 kapse, dhe 1 mantel pa menge dhe te gjat deri pak posht gjurit.
* Burrat vishnin kryesisht 1 tunik te gjate prej lini ose leshi me menge te gjata, pelice qe e mbanin vetem ne 1 shpatull, dhe krahet deri ne shpatull ishin te mbushura me tatuazhe ose vizatime te ndryshme, u pelqenin bizhuterite : unaza, byrzylyke ne forme spirale ose diadema.
== Lidhje te jashtme ==
* http://www.forumi.zeriyt.com/index.php/topic,7953.0.html
 
[[Kategoria:popujPopuj]]
 
{{Link FA|ast}}
[[Kategoria:popuj]]