Dallime mes rishikimeve të "Singapori"

Jump to navigation Jump to search
26 bytes removed ,  7 vjet më parë
Ishujt Jurong, Pulau Tekong, Pulau Ubin dhe Sentosa janë ishujt e tjerë të mëdhenj te Singaporit. Pika më e lartë natyrore në Singapor ndodhet ne kodrën Bukit Tima 166 metra mbi nivelin e detit.
 
Klima e Singaporit është tropike pa dallime në sitinë dhe rrebeshi i shirave të padsditëspasdites janë të shpeshta.
 
Temperaturat lëvizin nga 22 °C deri 34 °C. Mesatarisht lagështia relative është rreth 90 % në mëgjes dhe 60 % pas dite. Temperaturat më të ulëta dhe më të larta kanë arritur 18,5 °C dhe 37,8 °C. Ka nje mal te gjate 3500 m qe quhet Nlja
 
== Ekonomia ==

Menyja e lëvizjeve