Ndryshimi mes inspektimeve të "Puka"

Jump to navigation Jump to search
148 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Puka ka si krahinë gjeoetnologjike shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë Veriore: për gjatë krahut të majtë të Drinit, që nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit në lindje dhe deri në afërsi të grykëderdhjes së Gomsiqes në perëndim. Nga jugu e ndajnë me Mirditën kreshtat malore: Maja e Runës, Thirra, Maja e Roshit, Bjeshkët e Tërbunit etj.
 
 
Pasuri ujore:Hidrografia nuk esht permend vetem reshjet sasia po ka dy bazena thiuhet cfare madhsie kan ku jane sa kapacite Meter kube kane
[[Skeda:Shetitje me varke.jpg|300px|thumb|Liqenet e Pukës]]
 
 
===Pasuri ujore===
Pasuri ujore:Hidrografia nuk esht permend vetem reshjet sasia po ka dy bazena thiuhet cfare madhsie kan ku jane sa kapacite Meter kube kane
Per lumejt nuk thuahet asgje
sa i gjat ka qen drin 17 km me duke me puken bile me teper ....dhe sa esht gjatsia sote e liqenit fierzesFierzes.
Bujqesia blegtoria ,pasurit minarale nuk flitet?????
Brendësia sipërfaqësore e Pukës përshkohet nga ujëderdhje të shumta, që burojnë prej vargmalesh, të ndërprerë mes tyre me lugina të thella e qafa të ngushta, me fshatra të vegjël e të shpërndarë, duke formuar, kështu, brenda krahinës tre grupe të mëdha ndarjesh gjeografike: Pukë; Iballë, Mahi (Spas), brenda të cilave dallohen ndarje më të vogla, si: Ana e Drinit, Ana e Udhës, Bregu i Gominës, Ana e Malit (Puka); Brigjet, Fusha e Iballës dhe Rruga e Madhe (Iballja); Bregu i Srriqes, Brigjet e Dukagjinit (Malizi, Spasi).
 
Prania e kësaj udhe me rëndësi ndërkrahinore e ballkanike u bë burim edhe për vet emrin e Pukës; si vendbanim, si rrethinë dhe si krahinë.
 
 
[[Skeda:Puka Hani i Perparim Lacejt.jpg|300px|thumb|Hani i Përparim Laçejt]]
 
== Historia ==

Menyja e navigimit