Dallime mes rishikimeve të "Montgomery"

Jump to navigation Jump to search
2.166 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 90 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q29364 (translate me))
== Demografia ==
== Ekonomia ==
 
Vendndodhja në qendër të Alabamës e Montgomerit, bën atë një qendër përpunimi për bimë të tilla si pambuku, kikirikë, dhe soje. Në vitin 1840 Montgomery County krzesonte shtetin në prodhimin e pambukut, dhe nga 1911. Montgomeri ka që prej një kohe të gjatë sektorë të mëdhenj të fabrikimit të metaleve dhe përpunimit të lëndëve të drurit. Për shkak të vendndodhjes së tij përgjatë lumit Alabama dhe nyjeve të dendura hekurudhore, Montgomeri ka qënë dhe vazhdon të jetë një qendër shpërndarjeje rajonale për një gamë të gjerë industrish dhe e ka bërë ekonominë e tij të shumëllojshme në vitet e fundit me rritjen e punësimit në sektorë të tillë si shëndetësia, biznesi, qeveria, dhe prodhimi. Sot, Prodhimi Metropolitan Bruto i qytetit është 12.15 moiliardë dollarë, duke përfaqësuar 8.7% të Prodhimit Bruto të Shtetit të Alabamës.
 
Sipas të dhënave të Byrosë së Statistikave të Punës të muajit tetor 2008, sektorët më të mëdhenj të punësimit jobujqësor ishin: Qeveria, 24.3%; Tregtia, Transporti, dhe Shërbimet, 17.3% (duke përfshirë 11.0% në tregtinë me pakicë); Shërbimet Profesionale dhe Biznesi, 11.9%; Prodhimi, 10.9%; Arsimi dhe Shërbimet Shëndetësore, 10.0% (duke përfshirë 8.5% në Kujdesin Shëndetësor dhe ndihmën sociale); Turizmi, 9.2%; Aktivitetet financiare, 6.0%, Burimeve Natyrore, Miniera dhe Ndërtim, 5.1%; Informacioni, 1.4%; dhe shërbimet e tjera 4.0%. Papunësia për të njëjtën periudhë ishte 5.7%, 2.5% më e lartë se tetor të vitit 2007. Qyteti gjithashtu tërheq punëtorë nga zona përreth duke e rritur popullsinë e Montgomerit gjatë ditës 17.4%.
 
Që nga janari 2011, punëdhënësit më të mëdhenj të Montgomerit ishin Baza e Forcave Ajrore Maxwell-Gunter (12,280 të punësuar), Shteti i Alabamës (9500), Shkollat ​​publike të Montgomerit (4524), Shëndetësia Baptiste (4,300), Prodhim Motorave Hyundai në Alabama (3000), kompania e Sigurimeve Alfa (2,568), Bashkia e Montgomerit (2500), Spitali dhe Klinika Jackson (1,300), Kompania e prodhimit të ujëngrohësave Rheem (1.147), dhe Banka "Regions" (977).
 
== Kultura ==
== Politika ==

Menyja e lëvizjeve