Dallime mes rishikimeve të "Emocioni"

Jump to navigation Jump to search
201 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Plutchik-wheel.svg|thumb|Teoria e emocioneve e Plutchik, 1980]]
 
Një nga përpjekjet për klasifikimin më të plotë të emocioneve u përshkrua nga [[Robert Plutchik]], më [[1980]]<ref>Plutchik, R. (1980). ''Emotion: A psychoevolutionary synthesis.'' New York: Harper & Row.</ref>. Plutchik e përshkroi emocionin si një reagim trupor të modeluar, të shkaktuar nga një ngacmues. Me anën e anketave të hollësishme, ai bëri një ndarje në emocionet parësore, bazë dhe në ato dytësore.
 
Emocionet parësore, bazë janë:

Menyja e lëvizjeve