Dallime mes rishikimeve të "Ibrahim Kodra"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
==Jetëshkrimi==
Kodra lindi në Ishëm më 22 prill të vitit 1918. Jeta e tij në [[Tirana|Tiranë]] në konviktin e shkollës "Naim Frashëri", ndërpritet kur 20 vjeç ([[1938]]) largohet nga Shqipëria përgjithmonë me njė bursë studimi nga oborri mbretëror për në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Roma|Romë]]. Ai e lëshon Romën dhe përfundon në Milano, në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. Ai ekspozon në Romë, Milano, [[Venecia]], [[Parisi|Paris]], [[Beograd]], [[New York|Nju Jork]], krijon Raporte me piktorë të mëdhenj si [[Pikaso]], Shagall, Matis, Fontana, Guttuso, me Poete, shkrimtarë, Kritike e regjisorë nga Montale dhe Sereni, nga Bertoni tek Munari, dhe Marotta.
 
Ibrahim Kodra ka lënë pas rreth 6 mijë vepra, të shpërndara nga muze privatë, koleksionistë dhe vetėm 2 mijë prej tyre janë të regjistruara dhe të dokumentuara.
* Expozitë personale në Princess Hall në New York, "2D Gallery" në Sassari.
 
[[File:Varri i Ibrahim Kodrës, Ishëm.jpg|thumb|Varri i Ibrahim Kodrës, në [[Komuna Ishëm|Ishëm]], Durrës, Shqipëri.]]
Varri i tij monumental gjendet përballë hyrjes së [[Kalaja e Ishmit|kalasë së Ishmit]].
 
97

edits

Menyja e lëvizjeve