Dallime mes rishikimeve të "Të Gjithë e Urrejnë Krisin"

Jump to navigation Jump to search
Kam treguar infot, Personazhet, te dhenat e shifrave dhe historinë nderkombetare e transmetimit. që mungonin.
(Disa te dhena te filmit.)
(Kam treguar infot, Personazhet, te dhenat e shifrave dhe historinë nderkombetare e transmetimit. që mungonin.)
[[Skeda:EHC.PNG|thumb|Everybody Hates Chris]]
 
'''''Të Gjithë e Urrejnë Krisin''''' (''Everybody Hates Chris'') është një shfaqje televizive Amerikane që përshkruan përvojat e trazuar adoleshente të komedianit [[Chris Rock]] kur u rrit në [[Bedford–Stuyvesant, Brooklyn|Bedford-Stuyvesant, Brooklyn, New York City]]. Shfaqja është vendosur në mes të 1982 dhe 1987, por Rock vetë ishte një adoleshent në mes të 1978 dhe 1983. Rock u rrit me një djalë të quajtur Kenny Montero, të cilin ai e ka përmendur shpesh si frymëzim për shumë episode. Në shumë nga intervistat e tij, Rock ka përshkruar Montero si arsye ai mori në komedi në vendin e parë. Titulli i emisionit parodizon hitin [[CBS]] sitcom ''[[Everybody Loves Raymond]]'' (''Të gjithë duan Raimondin''). Aktorët kryesorë të shfaqjes janë [[Tyler James Williams]], [[Terry Crews]], [[Tichina Arnold]], [[Tequan Richmond]], [[Imani Hakim]], dhe [[Vincent Martella]].
 
==Personazhet==
[[Tyler James Williams]] si '''Krisi''', ambicioz, normal, përgjegjës, zemërmirë, por pa fat, jopopullor, i pa talentuar, jo sportiv, fatkeq dhe protagonisti kryesor i serive. Ai dëshiron të ketë më shumë se vëllai i tij i vogël, Dre. Pavarësisht nëse ai posedon asnjë nga kto tipare, ai me siguri kurrë nuk trajtohet nëqoftëse ai e bën. (duke qenë i papelqyeshëm nga ana e gjinisë tjetër, ndryshe nga vëllezërit e motrat e tij)
 
'''Xhulius''' (luajtur nga [[Terry Crews]]), kursimtar, njeri që shqetësohet shpejt, Bashkëshorti i Roshellës dhe babai i Krisit, Toniës dhe Dre.
 
'''Roshella''' (luajtur nga [[Tichina Arnold]]), gruaja sesi humoriste dhe është nëna e Krisit, Toniës dhe Dre. Ajo është një grua e zhurmshme që shpesh bëhet paranojake mbi gjërat që shpesh nuk kanë të bëjnë me çështje aktuale e subjektit (si Tonia të mbetet shtatëzanë ose djemtë të shesin drogë)
 
'''Dre''' (luajtur nga [[Tequan Richmond]]), me fat, i talentuar, sportiv, vëllai i vogël i pashëm, Dre-ja është më shumë idhull se sa nga gjithë shokët e klasës së tij, dhe sharmi i tij i lartë i ka mbledhur atij një numër të madh e të dashurave në të kaluarën.
 
'''Tonia''' (luajtur nga [[Imani Hakim]]), është motra e vogël e Krisit dhe Dru-së. Ajo është gojë-zgjuar, dhe vajzë manipuluese e vogël që gëzon të fusë vëllezërit e saj në telashe (Kryesisht Krisin), duke fituar nga prindërit e saj rreth gjërave që ata në të vërtetë se kanë bërë, dhe Xhulius dhe Roshella gjithmonë e besojnë atë.
 
[[Vincent Martella]] si '''Gregory "Greg" Wuliger''', shoku më i mirë i shqetësuar, Ai është i vetmi fëmije në Corleone që se urren Krisin. Krisi vjen gjithmonë tek Gregu për këshilla, edhe pse nga Gregu është zakonisht e tmerrshme që të të jape një zgjidhje.
 
[[Chris Rock]] si '''Tregimtari'''.
 
 
==Të dhënat me shifra nga Nielsen==
{| class="wikitable"
|- style="background-color:#E0E0E0"
! | Sezoni
! | Koha (EDT)
! | Sezoni Premierë
! | Sezoni Final
! | Sezoni Televiziv
! | Radha
! | Shikuesit<br />(në Miliona)
|- style="background-color:#E0E0E0"
|- style="background-color:#F9F9F9"
! style="background:#F9F9F9;text-align:center" |1
! style="background:#F9F9F9;font-size:11px;font-weight:normal;text-align:left;line-height:110%" | E Enjte 8:00 Pasdite
| Shtator 22, 2005
| Maj 11, 2006
| style="font-size:11px;text-align:center" |[[2005-06 United States network television schedule|2005–2006]]
! style="text-align:center" | #120
| style="text-align:center" | 4.3
|-
|- style="background-color:#F9F9F9"
! style="background:#F9F9F9;text-align:center" |2
! style="background:#F9F9F9;font-size:11px;font-weight:normal;text-align:left;line-height:110%" | E Dielë 7:00 Pasdite (Tetor 1–8, 2006) E Hëne 8:00 Pasdite (Tetor 16, 2006&nbsp;– Maj 14, 2007)
| Tetor 1, 2006
| Maj 14, 2007
| style="font-size:11px;text-align:center" |[[2006-07 United States network television schedule|2006–2007]]
! style="text-align:center" | #137
| style="text-align:center" | 2.7
|-
|- style="background-color:#F9F9F9"
! style="background:#F9F9F9;text-align:center" |3
! style="background:#F9F9F9;font-size:11px;font-weight:normal;text-align:left;line-height:110%" | E Hënë 8:00 Pasdite (Tetor 1–10, 2007) E Dielë 8:00 Pasdite (Mars 2&nbsp;– Maj 18, 2008)
| Tetor 1, 2007
| Maj 18, 2008
| style="font-size:11px;text-align:center" |[[2007-08 United States network television schedule|2007–2008]]
! style="text-align:center" | #198
| style="text-align:center" | 2.3
|- style="background-color:#F9F9F9"
! style="background:#F9F9F9;text-align:center" |4
! style="background:#F9F9F9;font-size:11px;font-weight:normal;text-align:left;line-height:110%" | Friday 8:00 PM
| Tetor 3, 2008
| Maj 8, 2009
| style="font-size:11px;text-align:center" |[[2008-09 United States network television schedule|2008–2009]]
! style="text-align:center" | #176
| style="text-align:center" | 1.7
|-
|}
==Historia ndërkombëtare e transmetimit==
''Të Gjithë e Urrejnë Krisin'' transmetohet në stacionet e mëposhtme (dhe shumë të tjerë) në mbarë botën:
{| class="wikitable"
|-
! Rajoni
! Rrjeti
! Titulli Rajonal
|-
|-
| {{flagicon|Albania}} [[Albania]]
|[[Koha TV]] / [[Comedy Central]]
| Te gjithë e urrejnë Krisin
|-
| {{flagicon|Australia}} [[Australia]]
|[[Network Ten]] / [[The Comedy Channel]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Austria}} [[Austria]]
|[[ORF 1]]
| Alle hassen Chris
|-
| {{flagicon|Barbados}} [[Barbados]]
|[[Caribbean Broadcasting Corporation]] / [[CBCTV CH8]]
|Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Belarus}} [[Belarus]]
|[[kuraj bombey]] / [[kuraj bombey]]
|Все ненавидят Криса
|-
| {{flagicon|Belgium}} [[Belgium]]
|[[VIER|VT4]] / [[La Deux]]
|Everybody Hates Chris (subtitled) / Tout Le Monde Déteste Chris (dubbed)
|-
| {{flagicon|Brazil}} [[Brazil]]
|[[Sony Entertainment Television (Latin America)|Sony Brazil]] / [[Rede Record]] / [[TBS Brasil]]
| Everybody Hates Chris (subtitled) / Todo Mundo Odeia o Chris (dubbed)
|-
|-
| {{flagicon|Bulgaria}} [[Bulgaria]]
|[[BTV Comedy]]
| Всички мразят Крис
|-
| {{flagicon|Canada}} [[Canada]]
|[[Citytv]], [[YTV (TV channel)|YTV]] (Currently, Tuesdays to Thursdays at 8:00pm–9:00pm ET), [[Black Entertainment Television|BET]], [[KAYU-TV]], [[WSBK-TV]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Croatia}} [[Croatia]]
|[[Nova TV (Croatia)|Nova TV]]
| Svi mrze Chrisa
|-
| {{flagicon|Denmark}} [[Denmark]]
|[[TV 2 Zulu]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Ecuador}} [[Ecuador]]
|[[Ecuavisa]]
| Todos odian a Chris
|-
|-
|{{flagicon|Finland}} [[Finland]]
| [[Nelonen]]
| Lapsuuteni Luuserina
|-
| {{flagicon|France}} [[France]]
|[[M6 (television channel)|M6]]
| Tout Le Monde Déteste Chris
|-
| {{flagicon|Germany}} [[Germany]]
|[[ProSieben]], [[Comedy Central Germany]]<ref>{{cite web|url=http://www.comedycentral.de/news/AlleHassenChris_2Juli/|title=Alle Hassen Chris|work=[[Comedy Central Germany]]|date=2012-06-25|accessdate=2012-07-03}}</ref>
| Alle hassen Chris
|-
| {{flagicon|Hong Kong}} [[Hong Kong]]
|[[TVB Pearl]]
| 阿傑出少年/ Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Hungary}} [[Hungary]]
|[[TV6 (Hungary)|TV6]]
| Mindenki utálja Christ!
|-
| {{flagicon|Iceland}} [[Iceland]]
|[[SkjárEinn]]
| Allir Hötuðu Chris
|-
| {{flagicon|India}} [[India]]
|[[Zee Cafe]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Ireland}} [[Ireland]]
|[[TV3 (Ireland)|TV3]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Israel}} [[Israel]]
|[[Bip (channel)|Bip]], [[Channel 2 (Israel)|Channel 2]] ([[Keshet (TV)|Keshet]])
|כולם שונאים את כריס/Everybody Hates Chris (translation)
|-
| {{flagicon|Italy}} [[Italy]]
|[[Comedy Central Italy]], [[Rai 2]]
| Tutti odiano Chris
|-
| {{flagicon|Jamaica}} [[Jamaica]]
|Television Jamaica (TVJ)
|Everybody hates Chris
|-
| {{flagicon|Kosovo}} [[Kosovo]]
|[[Kohavision]]
|Të gjithë e urrejnë Krisin
|-
| {{flagicon|Macedonia}} [[Macedonia (country)|Macedonia]]
|[[Sitel (TV channel)]]
| Сите го мразат Крис
|-
| {{flagicon|Malaysia}} [[Malaysia]]
|[[8TV (Malaysia)|8TV]]
|Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Mexico}} [[Mexico]]
|[[TV Azteca]]
| Todos odian a Chris
|-
| {{flagicon|Montenegro}} [[Montenegro]]
|[[TV IN]]
|
|-
| {{flagicon|Netherlands}} [[Netherlands]]
|[[Veronica (TV channel)|Veronica]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|New Zealand}} [[New Zealand]]
|[[C4 (TV channel)|C4]] [[TV3 (New Zealand)|TV3]]
|
|-
| {{flagicon|Norway}} [[Norway]]
|[[TV2 Norway]]
| Alle Hater Chris
|-
| {{flagicon|Oman}} [[Oman]]
|[[Oman Satellite Channel]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Peru}} [[Peru]]
|[[Sony Entertainment Television (Latin America)|Sony]]
| Todos odian a Chris
|-
| {{flagicon|Philippines}} [[Philippines]]
|[[Jack TV]]
|
|-
| {{flagicon|Poland}} [[Poland]]
|[[Comedy Central Polska]], [[VH1 Polska]]
| Wszyscy nienawidzą Chrisa
|-
| {{flagicon|Portugal}} [[Portugal]]
|[[RTP2]] / [[Fox Broadcasting Company|Fox]]
| Todos Contra o Chris
|-
| {{flagicon|Romania}} [[Romania]]
|[[Comedy Central Romania]]
| Toată lumea îl urăște pe Chris
|-
| {{flagicon|Serbia}} [[Serbia]]
|[[Prva Srpska Televizija]]
| Svi Mrze Krisa
|-
| {{flagicon|Slovakia}} [[Slovakia]]
|[[TV Markíza]]
| Chrisa nemá nikto rád
|-
| {{flagicon|Slovenia}} [[Slovenia]]
|[[Kanal A]]
| Vsi sovražijo Chrisa
|-
| {{flagicon|South Africa}} [[South Africa]]
|[[SABC 1]]
|
|-
| {{flagicon|South Korea}} [[South Korea]]
|[[FOXlife]]
| 크리스는 괴로워
|-
| {{flagicon|Spain}} [[Spain]]
|[[FactoríaDeFicción]]
| Todo el mundo odia a Chris
|-
| {{flagicon|Sweden}} [[Sweden]]
|[[TV4 Komedi]] / [[Comedy Central Sweden]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Switzerland}} [[Switzerland]]
|[[TSR 1]] (French part)
[[SF zwei]] (German part)
| Tout le monde déteste Chris (French part)
Alle hassen Chris (German part)
|-
| {{flagicon|Trinidad and Tobago}} [[Trinidad and Tobago]]
|[[CCN TV6]] (TV6) / [[Caribbean New Media Group]] (CNMG)
|Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Turkey}} [[Turkey]]
|ComedyMax
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|United Kingdom}} [[United Kingdom]]
|[[Comedy Central UK|Comedy Central]] / [[5*]] / [[Channel 5 (UK TV channel)|Channel 5]] / [[MTV (UK and Ireland)|MTV]]
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon| United States}} [[United States]]
|[[Nick @ Nite]] / [[Black Entertainment Television|BET]] (2009–present) / [[UPN]](2005–2006) / [[The CW Television Network|The CW]](2006–2009)
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon| Uganda}} [[Uganda]]
|NTV Uganda
| Everybody Hates Chris
|-
| {{flagicon|Venezuela}} [[Venezuela]]
|[[RCTV]]<ref>{{cite web|url=http://www.rctv.net/Programacion/VerPrograma.aspx?ProgramacionId=196|title=Series|publisher=Rctv.net|accessdate=2008-09-05}}</ref>
| Todos odian a Chris
|-
|}
[[Kategoria:Seriale amerikane]]

Menyja e lëvizjeve