Ndryshimi mes inspektimeve të "Provinca e Foxhës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Lerriklo zhvendosi faqen Provinca e Foxhias te Provinca e Foxhës)
{{Provincë (Italia)
|Provinca = Provinca e FoxhiasFoxhës
|Emri Italisht = Provincia di Foggia
|Nofka =
|Prefiksi = 0881, 0882, 0884, 0885
|Faqja Zyrtare = [http://www.provincia.foggia.it/ www.provincia.foggia.it]
|Nr. i komunave = [[:Kategoria:Komunat e FoxhiasFoxhës|61]]
<!--Harta-->
|Harta_foto = Map Province of Foggia.svg
|harta_gjerësi =
}}
'''Provinca e FoxhiasFoxhës''' (italisht ''Provincia di Foggia'') është një krahinë italiane e [[Pulia]]s me një popullsi prej 639.869 banorësh. Ajo është provinca e dytë më e madhe e Italisë, mbulon një sipërfaqe prej 6.965 km ² dhe përfshin 61 komuna. Provinca e FoxhiasFoxhës ka si kryeqendër qytetin e [[FoxhiaFoggia|Foxhës]]s, popullsia e të cilit përbën një të katërtën e të gjithë krahinës në tërësi.
 
Provinca e FoxhiasFoxhës kufizohet në perëndim me [[Provinca e Kampobasos|Provincën e Kampobasos]] ([[Molize|Rajoni i Molises]]) dhe [[Provinca e Beneventos|Provincën e Beneventos]] ([[Kampania|Rajoni i Kampanias]]), në jug me [[Provinca e Avelinos|Provincën e Avelinos]] ([[Kampania|Rajoni i Kampanias]]) dhe [[Provinca e Potencës|Provincën e Potencës]] ([[Bazilikata|Rajoni i Bazilikatës]]), në jug-lindje me [[Provinca e Barletta-Andria-Tranit|Provincën e Barletta-Andria-Tranit]] dhe në lindje laget nga [[Deti Adriatik]]. Në territorin e provincës bën pjesë edhe arqipelagu i Ishujve Tremiti.
 
{{Provincat e Italisë}}

Menyja e navigimit