Dallime mes rishikimeve të "Lui Aragoni"

Jump to navigation Jump to search
47 bytes added ,  7 vjet më parë
img
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 45 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4128 (translate me))
(img)
[[File:Portrait Aragon.jpg|thumb|Lui Aragoni]]
Shkrimtari francez, '''Lui Aragon''' (Louis Aragon), lindi më [[23 tetor]] të vitit 1897 në [[Paris]] dhe vdiq më [[24 dhjetor]] të vitit 1982, ishte shkrimtar, teoricien letrar dhe publicist francez. Me shkrimtarin [[Andre Breton]] dhe të tjerë ka themeluar surrealizmin në Francë. Asaj kohe dhe atij orientimi i përket romani i tij ''Fshatari parisien'' (1926), në të cilin ka paraqitur fatin e njeriut në vorbullën e metropolit.
 
26

edits

Menyja e lëvizjeve