Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
634 bytes added ,  5 vjet më parë
(U kthye versioni 1468392 i bërë nga 80.80.166.60 (diskutimet))
 
== Etimologjia e emrit ==
 
=== ''Athina'' (A Then, E thena, Eshte Thene = Mencuria) {{Cn|është emër me origjine pellazgo ilire}} që vjen nga banoret e vjetër të qytetit që ata themeluan. Këtë emër ata ia dedikuan perëndisë Athina e cila në vetvete mbarte dije dhe mençuri. [[Akropolis|Akropoli]] i cili është simboli historik i Athines është i rrethuar nga muri i cili quhet pellazgion. Një mur i njëjte persa i përket mënyrës se ndërtimit është gjetur edhe në veriun e Shqipërisë, në zonën e Tre fushave (Tropojës), dhe kjo tregon gjeografinë e popullsisë pellazgo ilire shume shekuj me pare. ===
== Pak histori ==
Qytet-shetet(poliset)greke u formuan ne shekullin VII-VI para Krishtit.Ndër të parat ishin Athina dhe sparta . Athina shtrihej në Greqinë e Mesme e ishte vend shkëmbor. Nga kulturat bujqësore , aty kultivoheshin më së shumti hardhia dhe ulliri.Zhvillimi i zejtarisë dhe i tregtisë ndikoi në formimin e shtresave të mesme tregtare e zejtare të cilat, bashkë me fshatarët, formonin nje shtrese shoqërore , që quhej demos.Në anë tjetër ekzistonte edhe shtresa e pasur athinase, e cila quhej aristokraci.Ndërmjet këtyre dy shtresave ekzistonte konflikt i vazhdueshëm për pushtet.
 
== Ekonomia ==
Anonymous user

Menyja e navigimit