Dallime mes rishikimeve të "Luiza Xhuvani"

Jump to navigation Jump to search
113 bytes added ,  6 vjet më parë
Update
(Update)
Në Teatrin Kombëtar interpreton vazhdimisht role protagoniste, si në dramat “Unë dhe Mefistofeli” (Margarita) të B. Hoxhes, “Dhelpra dhe rrushi” (Klea) të Figueiredos, “Dasëm gjaku” (Nusja) të Lorkes, “Rikardi III” (Ledi Ana) të Shekspirit, “Kati VI” të Alfred Zheri, “Këngëtarja tullace” (Misis Martin) të Ioneskos dhe komeditë “Valsi i Titanikut” (Xhena) e “Oportunesku” të Mushateskut, “Kopshti me dallendyshe” (Maria) të Cikliropulosit, “Armiku i popullit” (Pietra) të Ibsenit, “Pulebardha” (Nina) të Çehovit, “Cilindri” (Rita) të De Filipos, regjisor [[Kastriot Çipi]] dhe “Kapitulli i dytë” (Xheni) të Sajmonit, regjisor Mehmet Xhelili me të cilin fiton Çmimin për Aktoren më të Mire të Festivalit të Aktrimit, Apollon 2004, në Fier. Jashtë kësaj skene, interpreton në produksionet e pavarura të dramave “Valle Vdekjeje” të Strindbergut dhe “Shërbëtorët” (Kler) të Zhenetit.
 
Dha doreheqjen me date 4 Nentor 2014 nga mandati i deputetes e Partise Socialiste per zonen e Sarandes, pasi i biri Konstandin Xhuvani u arrestua si i dyshuar kryesor per vrasjen e kater personave ne nje lokal nate ne Tirane.
Eshtë deputete e Partise Socialiste për mandatin 4 vjecar 2009-2013 dhe nëna e kriminelit Konstandin Xhuvani.
 
 
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve