Dallime mes rishikimeve të "Justin Bieber"

Jump to navigation Jump to search
804 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
{{Infobox muzikant
 
| Write Something emri i vërtetëEmri = Justin Drew Bieber
| Pseudonimi : Kari i heshtur
| lindja = 1 Mars 1994 (20 vjeçar)
| foto = [[Skeda:Justin_Bieber.jpg||Justin Bieber|281x281px]]
| vite aktiv = 2009-present
| titulli = Justin Bieber në Grammy Awards 52.
| emri i vërtetë = Justin Drew Bieber
| lindja = {{Ditëlindja dhe mosha|1|3|1994}}
| vdekja =
| vite aktiv = 2009-presentprezent
| prejardhja = {{CANicon}} [[Ontario]], [[Kanada|Kanadë]]
| instrument = Vokal, Piano, Kitarë.
| zhanri = Pop, R&B
| profesioni = Këngëtarë
| label = Island, RBMG
| bashkëpunim = Usher
 
== Diskografia ==
=== Albumet jane : ===
My world
 
never say never
 
under the misoltoe
 
belive
 
belive acoustic
 
Journals
{| class="wikitable" style="text-align:center;"
|-
|-
|}
Scooter Braun, një ish-drejtor i marketingut Pra Pra Def ndodhi të vijnë të gjithë një nga videot Bieber-së nga viti 2007 nga rastësisë, ndërsa në kërkim për klipet e një tjetër artisti. [19] impresionuar, ai lokalizuar teatër ku Bieber dukej, gjeti shkollën e tij dhe Malette, kontaktoi më në fund. Malette, i cili është një i krishterë besimtar, [20] ishte ngurrojnë në fillim, për shkak të besimit hebre Braun, ajo kujtoi se ajo u lut: "Perëndi, unë i dha atë për ju. Ju mund të dërgoni mua një njeri i krishterë, një kompani e krishterë! ... ju nuk do të duan këtë djalë hebre të jetë mentor Justin së, e drejtë? "[21] Por, pas faljes me äldstar Kishës dhe të marrë mbështetjen e tyre, ajo Bieber, i cili atëherë ishte trembëdhjetë vjeç, [22] fluturojnë së bashku me Braun në Atlanta, Gjeorgji për të regjistruar kaseta demo. [23] Një javë më vonë këndoi Justin për R & B Usher këngëtaren [24] dhe i shkroi menjëherë nënshkroi më pas një kontratë me Raymond Group Braun mediave (RBMG), një ndërmarrje bashkëpunimi në mes Braun dhe Usher. [25] Justin Timberlake është raportuar qenë gjithashtu të interesuar në nënshkrimin Bieber, por e humbi luftën për ofertim me Usher. [26] [27] Pas një audicion me prodhuesin Antonio "LA" Reid ka shkruar edhe Justin për Records Island, e cila çoi në një bashkëpunim mes tyre dhe RBMG. [28] Bieber kishte në këtë kohë përkohësisht u zhvendos me nënën e saj në Atlanta , e cila përfshin Usher dhe Braun jetuar, për të bërë regjistrimet, dhe për të marrë udhëzime nga Braun, [29] i cili u bë menaxheri i tij. [30]
Justin Bieber
 
Bieber në Store Botërore Nintendo, shtator 2009
Justin Drew Bieber u lind me 1 mars të vitit 1994 ne
Parë vetëm Justin së "Një Koha" filloi të luajë në radio, kur ai regjistroi albumin e tij debutues. [31] këngë arritur vendin e 12-të në vendin e 12 në listën Hot kanadez 100 dhe 17-të vend në Billboard Hot 100 në nga e para të saj jave, në korrik 2009. [32] këngë ishte gjithashtu i suksesshëm në tregun ndërkombëtar. Ajo ishte certifikuar platin në Kanada dhe certifikuar ari në Australi dhe Zelandën e Re. [33] [34] release parë Bieber së, EPN "Bota ime", u lirua më 17 nëntor 2009. Vetme e dytë nga albumi, "Një Girl pak Lonely" dhe dy promosinglar, "Love Me" dhe "Vajza e preferuar" u lirua vetëm në iTunes dhe përfundoi deri në 40 të lartë në Billboard Hot 100. [35] "Një Girl pak Lonely" edhe filloi lojë në radio dhe ka arritur të paktën vendin e pesëmbëdhjetë në Listat i dy Kanada dhe Shtetet e Bashkuara, ku ajo ishte edhe ari certifikuar. [36]
Ontorio të Kanadas. Ai është nje këngwtar dhe kantautor, i cili filloj karrierën
në nje moshë të vogël. Ishte vetem 13 vjec kur Scooter Braun zbuloj vidjot e
tija ne youtube. Ai vendosi të  kontaktoj
me maman e Justinit  Pattie. Kështu filloj
karriera e Justinit.
 
== Referencat ==
Kënga e pare e Justinit ishte “One time” nga albumi “My
<references/>
World”e cila u debutua në mars 2010. Por suksesi më i madhë u arrit me këngën
“Baby” e cila u rëndit në vendinet e para Billboard (klasifikim për kënget më të
mira) gjithashtu arriti të thej rekordin si kënga me shikushmërin më të lart.
Disa kënge të tjera të sukeshme nga albumi “My World” janë: "One Less
Lonely Girl", "Love Me", dhe "Favorite Girl".
 
[[Kategoria:Këngëtarë kanadezë]]
Ndërkoh që Justin po punonte për albumin “My World”
[[Kategoria:Lindje 1994]]
menagjeri i tij Scooter, vendosi që ato të benin edhe një film dokumentar mbi
jetën e Justint. Film dokumentari “Never say never” tregon për veshtërsit që ka
hasur Justin derisa a rriti këtu ku është sot. Ai u rrit nga një nënë beqare Pattie
Mallette, sepse ajo nuk u martu asnjeherë me Jeremy Bieber babin e Justinit.  Justin ka një gjysm motër Jazmyn dhe gjysmë
vëlla Jaxon nga babi i tij.
 
Pattie ishte
ajo që hodhi vidjon e parë të Justinit në Youtube për ta parë të afërmit dhe miqtë.
Vidjoja e parë u pasu dhe nga disa vidjo të tjera, kovera të këngëtarve si
Justin Timerlake, Usher,etj. Vidjot ishin nën psedonimin Kidrauhl.  Ky film dokumentar  doli në kinema me 11 shkurt 2011.
 
Albumi i dytë ishte “Under the Mistletoe” i cili ishte
nje dhurat për fansat për festat e fund vitit. Këga deputuse ishte “Mistletoe”.
Ky album përfshin dhe bashkpunimin me “Mariah Carey” "All I Want for
Christmas Is You".
 
Pas nje viti në 2012 Justin publikoj albumin e tij
të tretë “Believe”. Kënga e parë ishte “Boyfriend”, e cila ishte e shruar nga
vetë Justin. Kjo këngë do të pasohej dhe me kënge te tjra si: "As Long as
You Love Me", "Beauty and a Beat", "All
Around the World",ejt. Disa këngë të këtij albumi u frymezuan nga lidhja
2-vjecare që Justin kishte me aktorën dhe këngëtaren Selena Gomez. Kritikat për
këtë album ishin positive. Kritikët vlersuan shumë pjekurin e vokalit të
Justinit.
 
Gjate turit botëror të albumit “Believe”, Scooter
dhe Justin vendosen të bënin një tjetër film dekumentar, të tregonin cfarë
kishte ndoshur në jetën e Justint që nga “Never say never”.
 
Ky film dekumentar tregon sesa e vështirë është për
Justin të përballohet cdo ditë me paparacët dhe fyrjet e shumta nga personat që
nuk e plqejnë. Një nga pjesët më të vëcanta të “Believe” është kur Justin flet
për nje nga fanset e tij Avalana. E cila ishte në një moshë të vogël dhe vuante
nga nje sëmunje e rëndë. Justin u lidh dhum me fansen e tij dhe u lëndua nga
humbja e saj. Albumi “Believe” u soll dhe ne versionin akusitik në vititn 2013.
 
Albumi i fundit i Justint është “Journals” i cili u
publiku në fund të vitit 2013, nuk patë suksesin e albumeve të me parshem. Por
gjithesi nga ky album dolën disa hite si: "Heartbreaker","All
That Matters", "Confident"etj.
 
Por ato që e mbeshtesin gjithnje Justin pavarsisht
problemeve që ai hape janë fansat e tij Belieber sic ai pëlqen ti quaj.
 
== ==
<references/>
14. Une kam edhe disa fanse te mija te NJOHURA AULONA RRUSTEMI DHE MORRENA MUHAXHIRI te cialt i pershendes shum :D rr.d ju dua shmmmmm [[Kategoria:Këngëtarë kanadezë]][[Kategoria:Lindje 1994]]
15

edits

Menyja e lëvizjeve