Dallime mes rishikimeve të "Rryma e vazhduar"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Rryma e vazhduar''' (DC) është rrjedhje njedrejtimeshe e ngarkesave elektrike.Rryma e vazhduar është prodhuar nga burime të tilla si bateri, qeliza diellore, dhe komutatorin tipit ne makina elektrike të tipit dinamo. Rryma e vazhduar mund të rrjedhe në tela, por gjithashtu mund të rrjedhe përmes gjysmes perçuesit, izolatorëve, apo edhe përmes një vakumi.Rryma e vazhduar elektrike ka një drejtim të vazhdueshme, që e veçojn atë nga rryma alternative (AC).
[[File:Rryma e vazhduar.jpeg|thumb|Rryma e vazhduar]]
 

Menyja e lëvizjeve