Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

Jump to navigation Jump to search
876 bytes added ,  5 vjet më parë
v (Mr. Pseudo zhvendosi faqen Qeveria Rama-Meta te Qeveria Rama)
* Perdorimi i aeroporteve dhe bazave te tjera te ushtarake per trafik droge. {{cn}}
 
===2013===
===2014===
* Gusht [[2014]] - Në zyrën/përfaqësinë e deputetit Koço Kokëdhima në Sarandë, shpërthen një skandal seksual pedofilie. Sekretari i Deputetit Kokëdhima, 62 vjeçari Agron Cane akuzohet dhe me anë të një videoje demonstrohet se ka përfituar seks në këmbim të punës dhe se po kërkonte seks me fëmijën minorene të një qytetareje që kërkonte punë, çka edhe e ka shtyrë qytetaren për të denoncuar sektetarin e deputetit Kokëdhima.<ref name="test">Gazeta Panorama, [http://www.panorama.com.al/2014/08/17/skandali-ne-sarande-pune-ne-kembim-te-seksit-me-vajzen-14-vjecare/ Përgjimi i plotë i sekretarit të deputetit të PS, seks me nënë e bijë për një vend pune], 17 gusht 2014 ([https://archive.today/2x6Yc E arkivuar])</ref> Prokuroria ka nisur hetimet dhe dyshon edhe për raste të tjera pedofilie dhe kërkesash seksuale.<ref name="sekretariagroncane">[http://mapo.al/2014/08/20/video-pergjimi-dyte-prove-e-re-ne-dosjen-e-canes/ Zgjerohet hetimi, Prokuroria dyshon edhe për raste të tjera], 20 gusht 2014</ref>
 
* [[17 shtator]] [[2014]] – Gjykata Kushtetuese shpall si të papajtueshëm me Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë vendimin nr.354, datë 04.06.2014 të Këshillit të Ministrave “P''ër ngritjen e bazës së të dhënave IMEI për regjistrimin e numrave IMEI të aparateve celulare, që përdoren në rrjetet e shërbimeve të komunikimeve të lëvizshme''”.<ref name="kushtetueseimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/09/17/vendimi-per-imei-kushtetuesja-e-shpall-te-papajtueshem/ Vendimi për IMEI, Kushtetuesja e shpall të papajtueshëm], 17.09.2014</ref> Për këtë vendim të qeverisë pati debate publike dhe kritika të ashpra ndaj qeverisë për shkak të shkeljes së lirive dhe të drejtave themelore të privatësisë sl individit.<ref name="Bashaimei">Gazeta MAPO, [http://mapo.al/2014/08/06/regjistrimi-telefonave-basha-rama-iu-pergjoje-qytetaret-dhe-kompanite-mos-te-dorezojne-imei-n/ Regjistrimi i telefonave, Basha: Rama do iu përgjojë, qytetarët dhe kompanitë mos të dorëzojnë IMEI-n], 06.08.2014</ref>
* [[22 nëntor]] [[2014]] - Më 22 nëntor zhvillohet një protestë mbarëqytetare e organizuar nga Partia Demokratike. Protesta, një ndër më të mëdhat që është zhvilluar në vitet e fundit, vjen pas një sërë protestash më të vogla të organizuara nga grupe interesi dhe qytetarë që kanë parë të shkelura të drejtat apo të anashkaluara kërkesat e tyre në drejtim të qeverisë. Gjatë protestës kanë mbajtur fjalime eksponentë të PD dhe qytetarë të ndryshëm. Kryetari i Partisë Demokratike gjatë fjalimi të tij u shpreh: “Ka“''Ka një rregull në botën demokratike: kur nuk përmbush kontratën, nuk dhunohet qytetari, por jepet dorëheqja”dorëheqja''”, dhe më tej: “kur“''kur merr të gjithë pushtetin, do mbash edhe të gjitha përgjegjësitë. Kontrata me Shqipërinë është e shenjtë''"<ref name="Bashaprotesta">Gazeta Panorama, [http://www.panorama.com.al/2014/11/23/protesta-e-opozites-mbush-bulevardin-basha-kur-smban-premtimet-te-largojne/ Protesta e opozitës mbush bulevardin, Basha: Kur s’mban premtimet, të largojnë] 23.11.2014 ([https://archive.today/GwUr7 E arkivuar])</ref>
 
===2015===
* [[26 janar]] [[2015]] - Më 26 janar 2015, në orën 11:00 (paradite), mijëra qytetatarë në mbarë vendin kanë fikur për 5 minuta makinat e veta në shenjë proteste për çmimin e lartë të karburantit në Shqipëri.<ref name="KosovaPress">[ https://archive.today/Awv8N Tirana pesë minuta me makina fikur], Kosova Press, 26 Janar 2015</ref><ref name="Eksp">[https://archive.today/XaljH Protesta, fiken makinat 5 minuta në Bulevard, bllokohet autostrada Tiranë-Durrës (Foto)], additional text.</ref> Protesta erdhi pasi çmimi i karburantit në vend vazhdon të mbetet i lartë pavarësisht se çmimin në tregjet ndëkombëtare pësoi një rënie të ndjeshme. Shkak për këtë mos-zbritje të çmimeve në janë takat e larta qeveritare mbi karburantin dhe mbi qarkullimin e makinave.<ref name="KosovaPress" /><ref name="Eksp" />
 
==Referenca dhe shënime==

Menyja e navigimit