Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Mona Liza"

100 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Σύνδεσμοι που προστέθηκαν)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
No edit summary
'''Mona Liza''', është një pikturë në vaj nga Leonardo da Vinçi mbi plep të hollë në shekullin e 16-të gjatë periudhës së rilindjes italiane. Është pa diskutim piktura më e famshme në botë. Piktura është bërë per 4 vjet. shume njerez e quajne kete pikture "Piktura Misterioze " sepse ajo nuk duket se po qesh por as nuk duket e trishtuar.
 
[[Piktura]] është me dimensione 76,8 x 53 cm u punua nga pranvera [[1503]] deri [[Vera (stinë)|verës]] [[1505]]. Në fillim ishte më e gjerë: kollona majtas dhe djathtas janë prerë.Kjo pikture eshte bere me urdher nga Mbreti Francis I i Frances, dhe Mona Lisa ishte gruaja e tij. Kjo pikturë varet sot në muzeun Luver të [[Parisi]]t.Kjo pikture eshte ruajtur per 500 vjet.Nje gje e veçante tek Mona Liza eshte se ne nje leter bixhozi te mbreteresha ishte koka e Mona Lizes dhe pas letres ishte nje leter tjeter transparente qe tregonte harten e Afrikes,per te gjetur diamantin e famshem "Majmuni blu"dhe per kurjozitet eshte djal.
 
 
Kështu shkencëtarët kanë përdorur rrezet X në pikturë për të zbuluar teknikën e tij. Shkencëtarët kanë zbuluar që Da Vinçi ka përdorur teknikën e njohur në kohën e Renesancës të quajtur Sfumato. Për ata që nuk janë historian arti, Sfumato, është përzierja e shtresave të holla të pigmentit, lustrimit dhe vajit për krijimin e hijeve. Ndryshimi te Da Vinçi është mënyra e ndërlikimit të shtresave. Me sa duket, Da Vinçi ka përdorur 30 shtresa të ngjyrave që çuditërisht ka shtuar vetëm 40 mikrometër ngjyrë që është gjysma e gjerësisë së flokut të njeriut.
 
Spektometria fluroshente e përdorur e rrezeve X ishte jo-intenzive dhe kështu lejoj shkencëtarët për të pare çdo shtresë të ngjyrave. Është një vegël shumë precise që përcakton përzierjen e ngjyrave nga artisti. Por edhe pse rrezet X janë aq të sakta, shkencëtarët pohojnë që gjetja e tipit të furceve të përdorura në Mona Lizë është e pamundur. Nuk ka fjalë se sa e vështirë është dëshifrimi i mesazheve të fshehura në të.
 
 
 
Anonymous user