Ndryshimi mes inspektimeve të "Allahu"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti largoj: tt:Allah (strong connection between (2) sq:Allahu and tt:Аллаһ), id:Allah (strong connection between (2) sq:Allahu and id:Allah (Islam)))
'''Allahu''' ([[Gjuha arabe|arabisht]] الل = allāh) është fjala arabe për ''[[zoti]]n.''
 
Emri 'allahAllah' përdoret në fenë islame për të cilësuar zotin, i cili konceptohet si unik dhe absolut duke qenë kështu ''de facto'' një emër i përveçëm, megjithëse ka shumë mundësi që të jetë zhvilluar nga një emër i përgjithshëm si pasojë e elipsës (''bashkimit'') së rrokjeve të nyjes ''al'' (arabisht ال ) dhe ''ilāh'' (arabisht إله = zot, perëndi) duke i dhënë kësaj trajtën e shquar, pra „''zoti''“.
 
Sidomos në vendet perëndimore, fjala ''allah'' konceptohet pothuaj vetëm si emërtim për zotin në botëkuptimin e [[feja Islame|fesë islame]]. Por kjo fjalë përdoret edhe nga [[çifutët]] dhe [[Arabët e krishterë|të krishterët]] arabofolës në fetë e tyre për të përcaktuar zotin dhe përdoret edhe në [[Bibla|biblën]] në arabisht.

Menyja e navigimit