Ndryshimi mes inspektimeve të "Saharaja"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes added ,  5 vjet më parë
 
= Klima dhe Temperatura =
Sahara ka një mjedis shume të ashper me kushte ekstreme.Sahara ka kryesishte një klime subkontinentale,me klime shhume të nxehte shkretinore dhe vere te gjate nderkohe dimri eshte i shkurter dhe shumë i ngrohte.Klima e kesaj shketetire eshte gjithashtu e karakterizuar nga nje qiell i paster,moti i qendrueshem dhe me shume pak ose fare rrenje shiu.Edhe pse Sahara ndodhet poshte Tropikut te Gafores ne pjesen me te madhe klima atje eshte subkontinentale per shkak te presionit te larte subkontinental i cili eshte faktori kryesor per klimen e nxehte ne kete shkretetire.Rajoni veriore i shkretetires ka pak rreshje shiu dimerore,ku sistemi i ulet i presionit shoqerohet me pjesen e perparme polare e cila eshte shume e dobet.Pjesa jugore ka rreshje te rregullta ne vere por shume te pakta.Sahar ka nje klime ajrore ekstreme pershkak te efektit te ererave kontinentale.
 
= Rreshjet =
Anonymous user

Menyja e navigimit