Dallime mes rishikimeve të "Saharaja"

Jump to navigation Jump to search
10 bytes added ,  6 vjet më parë
 
= Klima dhe Temperatura =
Sahara-ja ka një mjedis shume të ashper me kushte ekstreme.Sahara ka kryesishte një klime subkontinentale,me klime shume të nxehte shkretinore dhe vere te gjate nderkohe dimri eshte i shkurter dhe shumë i ngrohte.Klima e kesaj shketetire eshte gjithashtu e karakterizuar nga nje qiell i paster,moti i qendrueshem dhe me shume pak ose fare rrenje shiu.Edhe pse Sahara-ja ndodhet poshte Tropikut te Gafores ne pjesen me te madhe klima atje eshte subkontinentale per shkak te presionit te larte subkontinental i cili eshte faktori kryesor per klimen e nxehte ne kete shkretetire.Rajoni veriore i shkretetires ka pak rreshje shiu dimerore,ku sistemi i ulet i presionit shoqerohet me pjesen e perparme polare e cila eshte shume e dobet.Pjesa jugore ka rreshje te rregullta ne vere por shume te pakta.SaharSahara-ja ka nje klime ajrore ekstreme pershkak te efektit te ererave kontinentale.
 
= Rreshjet =
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve