Ndryshimi mes inspektimeve të "Saharaja"

Jump to navigation Jump to search
3 bytes added ,  5 vjet më parë
 
= Rreshjet =
Sahara-ja eshte nje nga shkretetirat me te thata ne bote dhe ka nje numer te ulet te rreshjeve vjetore.Rreshjet ne kete shkretetire gjithashtu jane te parregullta.Ne disa pjese te shkretetires dhe kryesishte ne Ppjesen e Libis,Egjiptit dhe Sudanit ka dekada qe nuk jane pare me rreshje te shumta shiu dhe keto vende mbajne rekord kryesor per sasine me te ulet shiu ne bote rreth 10 mm shi.Disa here dhe per shkak te nxehtesise se madhe ne shkretetire shiu avullon dhe para se te bjeri.Mesatarisht bie shi rreth 10 ose 15 dite ne vite por ka edhe vende ne te cilat bie vetem 5 dite ne vit.
 
= Drita =
Anonymous user

Menyja e navigimit