Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/13"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
[[FileSkeda:Rosa sp.71Derada.jpg|thumb|120px|Rosa sp.71|TrëndafilaJeronim De kuqRada]]
 
* ... trëndafilat e kuq janë simbol i dashurisë, një lloj mesazhi për njeriun që e doni dhe prezanton guxim dhe respekt?
 
* ... [[Jeronim De Rada]] është një nga studiuesit e parë shqipëtarëshqiptarë të strukturës gramatikore të gjuhës shqipe, sepse në të dy veprat gramatikore që hartoi, (1870, 1894) vuri në dukje tipare të ndryshme dhe veçori të dialektit arbëresh, të pastudiuara më parë nga dijetarë dhe albanologë të tjerë shqiptarë?
 
* ... Shpella e [[Butrinti]]t ndodhet pranë rrugës automobilistike Sarandë-Butrint, rreth 3 kilometra larg nga qyteza e Ksamilit dhe vlerësohet si e veçantë, për një sipërfaqe 110 metra katrorë, për një hapësirë të gjerë dhe është e ruajtur mirë në gjendje natyrale?
 
* ... [[gjeli]] është një simbol universal i diellit për shkak se e kënduara e tij lajmëron ardhjen e agimit?

Menyja e lëvizjeve