Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/16"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
* ... [[shqipja]] do të jetë e pranishme në website Youtube ndër 76 gjuhët sipas mbështetjes së Google ?
 
* ... një aventurier [[çek]] me emrin Vit Jedlicka pretendon se ka zgjidhur çështjen e kufirit mes Serbisë dhe Kroacisë dhe ka krijuar "shtetin" e ri Republikën e Liberlend – it një vend i pavarur që shtrihet në perëndim të Danubit dhe ligjërisht është "tokë e askujt" ?
 
* ... [[Naypyidaw]] i cili në vitin 2015 Naypyidaw u bë kryeqyteti i ri i Birmanise duke zëvendësuar paraardhësin e tij të mëparshëm Yangon dhe është kryeqyteti më i boshatisur në botë ?
 
* ... në prag të [[14 shkurt]]it një letër që këngëtari [[Johnny Cash]] i dërgonte të shoqes June me rastin e 65- vjetorit të lindjes është votuar si letra e dashurisë më e bukur në botë ?
 
* ... shkencëtarët kinez së fundi kanë publikuar një studim të ri,bërëkryer në kafshë, që ka treguar efektin e dobishëm prurje e boronicës[[Boronica]] në fibrozën e mëlçisë ?
 
* ... një intervistë e [[Syrja bej Vlora]] i ati i Eqrem beut botuar në gazetën e Bukureshtit Universul të datës 25 nëntor 1912 vetëm tri ditë para se Ismail Qemal Vlora të shpallte pavarësinë e Shqipërisë pohon se ka qenë një figurë me ndikim tek qarqet politike evropiane dhe e përdori këtë ndikim në të mirë të vendit ?