Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
97 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 178.132.221.182 (diskutimet) në versionin e fundit nga Alboholic.
v (U kthyen ndryshimet e 178.132.221.182 (diskutimet) në versionin e fundit nga Alboholic.)
}}
'''Athinë''' është kryeqyteti i Athinës Prefektura e rajonit Atikës. E vendosur në Evropën Qendrore (Qendrore), Greqia dhe një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena ishte mbrojtës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj. Qyteti historik porti portin e Pireut.
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme.Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer. Eshte nje shtet athina ne pjesen e europes qendrore dhe ka shume banore.Ka shume qendra tregtare
 
== Gjeografia ==

Menyja e navigimit