Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Goja"

135 bytes added ,  8 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 178.132.221.173 (diskutimet) në versionin e fundit nga Addbot.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 178.132.221.173 (diskutimet) në versionin e fundit nga Addbot.)
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra [[e]] gojës tek njeriu]]
 
== Mir se vini ==
[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra [[e]] gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqimi]]n dhe [[uji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folur.Ne zgavrën e gojës gjenden dhëmbët,gjuha,gjuhëza,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nënveshore, nëngjuhore dhe nënnofullore.
== Struktura e gojës ==
 
 
=== Aksioni Kimik ===
*
 
Ben transformimin e:
* 1-Karbohidrateve -->>ne Sheqer
 
* 2-proteinat -->ne aminoacidi
 
* 3-trigliceridi --> ne acid yndyror dhe glicerolo
 
=== Nga goja ne stomak ===