Dallime mes rishikimeve të "Drama"

Jump to navigation Jump to search
184 bytes removed ,  7 vjet më parë
gjerat qe jane shkruajtur gabim
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (U kthyen ndryshimet e 95.107.227.120 (diskutimet) në versionin e fundit nga Syum90.)
(gjerat qe jane shkruajtur gabim)
{{ky artikull|Ky artikull meret me Dramën në artë për shprehje të ngjajshme shiko [[Drama (kthjellim)|këtu]]}}
'''Drama''', ose '''DramaturgjiaDramrgjia''', është fjalë nga [[gjuha greke]] ''dráma (δράμα)'' që do të thotë '''"veprim"''' e cila pos [[Epika|epikës]] dhe [[Lirika|lirikës]] është shtylla e tretë e letërsisë, veprat dramatike njihen edhe si drama. Drama është [[Teatri|teatër]] i shprehur me fjalë.
 
Drama është një nga gjinitë kryesore të letërsisë artistike.Tekstet e shkruara për teatër i quajmë dramë.Ashtu si përralla,tregimi,romani edhe drama ka një ngjarje kryesore.
 
Në kohërat e hershme mbizotëronte shkrimi i dramës në vargje por sot ajo shkruhet në prozë, pasi proza i ofron asaj më shumë mundësi shprehëse se sa poezia. Tematika e dramës është e afërt me atë të prozës(teme historike, temë shoqërore, temë erotike, temë filozofike etj.). Në varësi të tematikës kemi disa lloje dramash: dramë historike, dramëë shoqërore etj. Konfliktet e dramës janë konflikte të zakonshme që ndodhin në jetën e përditshme njerëzorenjerëzoreTeki Dërvishi, Ymer Shkreli, Sabri Hamiti, Rexhep Qosja, Mehmet Kraja etj.
 
Autorë tanë të dramës njihen Anton Santori ("E Mira"), Sami Frashëri("Besa"), Pashko Babi, Shtjefen Gjeqovi, Mihal Grameno, Namik Delvina, Kristo Floqi, Gjergj Fishta, Teki Dërvishi, Ymer Shkreli, Sabri Hamiti, Rexhep Qosja, Mehmet Kraja etj.
 
Veprat dramatike në përgjithësi ndahen në disa lloje:
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve