Dallime mes rishikimeve të "Qeveria Rama I"

Jump to navigation Jump to search
663 bytes added ,  6 vjet më parë
(→‎2015: info dhe referenca. aktualiteti)
===Përkatësia politike===
Përkatësia politike e anëtarëve të qeverisë është nga Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI)
== Kronologji e ngjarjeve kryesore ==
== Statistika ==
 
==Kronologji e ngjarjeve kryesore==
===2013===
* [[13 Shtator|'''13 Shtator''']]''' [[2013]]''' - Kryeministri [[Edi Rama]] gjatë një vizite në Republikën e Kosovës, mban një fjalim në parlamentin e saj. Fjalimi i Ramës ngjalli një sërë kritikash dhe reagimesh për faktin se ky i fundit nuk e pëmendi fare, duke e anashkaluar, rolin dhe kontributin e Ibrahim Rugovës në shtetndërtimin dhe dhënien e lirisë për popullin e Kosovës, duke cituar nga ana tjetër Rexhep Qosen. Fjalimi provokativ i Ramës shkaktoi largimin e menjëhershëm të deputetëve të LDK-së nga salla e Kuvendit. Reagime pati nga shqiptarët brenda dhe jashtë Kosovës.<ref name="Rilindja Demokratike">Rilindja Demokratike[http://www.rilindjademokratike.com/web/index.php?option=com_content&view=article&id=2142:tenton-percarjen-ne-kosove-braktiset-ne-kuvend&catid=58:lajme-kyce Edi Rama tenton përçarjen në Kosovë, braktiset në Kuvend], 13 shtator 2013 - [https://archive.today/Sus1m Arkivuar]</ref><ref name="KosovaSot">Kosova Sot, [http://www.kosova-sot.info/opinione/a-beri-gafe-rama-ne-kuvendin-e-kosoves A bëri gafë Rama në Kuvendin e Kosovës?], Vizituar më 19 shtator 2014</ref><ref name="Balkanweb.com">Balkanweb.com[http://www.balkanweb.com/m/kryesore/berisha-rama-vizite-percarese-ne-kosove-injoroi-rolin-e-presidentit-rugova-148590.html Berisha: Rama vizitë përçarëse në Kosovë, injoroi rolin e presidentit Rugova], [https://archive.today/ImzYM Arkivuar]. Vizituar më 19 shtator 2014 </ref> Ndër të tjera reagoi edhe, [[Sali Berisha]], ish kryetar i [[Partia Demokratike|Partisë Demokratike të Shqipërisë]] duke e quajtur vizitën "''një akt përçarës të paimagjinueshëm[...]''".<ref name="Balkanweb.com" />
===2015===
* [[26 janar|'''26 janar''']]''' [[2015]]''' - Më 26 janar 2015, në orën 11:00 (paradite), mijëra qytetatarë në mbarë vendin kanë fikur për 5 minuta makinat e veta në shenjë proteste për çmimin e lartë të karburantit në Shqipëri.<ref name="KosovaPress">[https://archive.today/Awv8N Tirana pesë minuta me makina fikur], Kosova Press, 26 Janar 2015</ref><ref name="Eksp">[https://archive.today/XaljH Protesta, fiken makinat 5 minuta në Bulevard, bllokohet autostrada Tiranë-Durrës (Foto)], Ekspres, 26 janar 2015</ref> Protesta erdhi pasi çmimi i karburantit në vend vazhdon të mbetet i lartë pavarësisht se çmimin në tregjet ndëkombëtare pësoi një rënie të ndjeshme. Shkak për këtë mos-zbritje të çmimeve në janë takat e larta qeveritare mbi karburantin dhe mbi qarkullimin e makinave.<ref name="KosovaPress"/><ref name="Eksp"/>
 
* [[25 shkurt|'''25 shkurt''']]''' [[2015]]''' - Deputeti i Partisë Socailiste Tom Doshi në një debat me Gramoz Ruçin deklaron se qeveria Rama-Meta dhe disa ministra të saj janë të konsumuar dhe se arroganca e tyre ka arritur kulmin duke shpërfilluar problemet e popullit dhe të bazës së partisë.<ref name=":0">Gazeta Tema (25 shkurt 2015) - [http://www.gazetatema.net/web/2015/02/25/debati-i-plote-akuzat-e-tom-doshit-griselda-blanco-eshte-bere-si-vejusha-e-zeze-e-eskobarit/ Tom Doshi: Drejtoresha e Tatimeve është bërë si “Vejusha e Zezë” e Eskobarit. Harito punëson njerëzit e PD, ndërsa socialistët mbetën rrugëve] ([https://archive.today/SA43E Arkivuar])
</ref> Ndër të tjera deputeti Doshi shtoi edhe se: " ''Unë mendoj se duhet bërë një analizë e thellë e qeverisë, sepse ka ministra që kanë performancë shumë të dobët. [...] Këtë arrogancë nuk e kanë pasur as ministrat e Berishës. Ata ministra që nuk e kanë mbështetjen e grupit parlamentar, duhet të ikin. [...]Drejtoresha e Tatimeve është bërë si “Vejusha e Zezë” e Eskobarit, e cila ka vënë nënën, motrën dhe vëllain si sekserë që punojnë për përfitimet e tyre. Drejtoresha e Doganave ka burrin e saj sekser. Kjo është e vërteta!'' "<ref name=":0" /><ref>Gazeta Panorama (25 shkurt 2015) - [http://www.panorama.com.al/doshi-shperthen-kunder-qeverise-ministrat-pa-performance-te-ikin-nuk-na-hapin-telefonin/ Doshi i qëndron akuzave për ministrat: Janë konsumuar, duhen ndryshime në Qeveri. Shqetësimet s’janë të miat, por të bazës] ([https://archive.today/YkxQx Arkivua]r)</ref>
 
* [[2 mars|'''2 mars''']]''' [[2015]]''' - Përjashtohet nga grupi parlamentar i PS deputeti socialsit Tom Doshi.<ref name=":1">Gazeta Panorama (2 mars 2015) - [http://www.panorama.com.al/grupi-i-ps-kush-jane-dy-linjat-qe-perballen-per-tom-doshin-tahiri-kerkon-perjashtimin-kokedhima-shuarjen-e-sherrit/ Akuzat për Ramën/ Përjashtohet nga PS-ja Tom Doshi] ([https://archive.today/6HWW2 Arkivua]r)</ref> Përjashtimi vjen pas kritikave që Doshi kishte ngritur ndaj Kryeministrit Edi Rama dhe ndaj ministrave të kabinetit qeveritar Rama-Meta.<ref name=":1" /> Pas njoftimit për përjashtimin ga grupi parlamentar i PS deputeti Doshi u shpreh se: "''Edi Rama sot ka një tutor që quhet Ilir Meta, i cili ka paguar lekë dhe ka urdhëruar për të vrarë mua dhe Mhill Fufin. Ka pesë muaj që unë ja kam bërë të qartë edhe vetë Ilirit, edhe Edi Ramës, edhe kryeprokurorit të Përgjithshëm, edhe kryeprokurorit të Krimeve të Rënda. Unë kam informuar Senatin amerikan për këtë punë. Ja bëra të qarta të gjitha Edi Ramës, edhe për 21 Janarin, edhe për të gjitha gjërat por gjatë ditëve na vazhdim do të keni edhe ju informacion.''"<ref>Gazeta Panorama (2 mars 2015) - [http://www.panorama.com.al/doshi-pas-perjashtimit-meta-ka-paguar-per-te-me-vrae-mua-dhe-mhill-fufin-i-paguari-ka-takuar-tahirin/ Doshi: Meta ka paguar për të më vrarë mua dhe Mhill Fufin, i paguari ka takuar Tahirin] ([https://archive.today/b3JN8 Arkivuar])</ref> I vetmi deputet i Partisë Socialsite që është artikuluar për këtë ngjarje ishte Ben Blushi i cili tha se:" sot me këtë përjashtim, humbi Partia Socialiste." <ref>BalkanWeb (2 mars 2015) - [http://www.balkanweb.com/site/perjashtimi-i-tom-doshit-ben-blushi-sot-humbi-ps/ Përjashtimi i Tom Doshit, Ben Blushi: Sot humbi PS] ([https://archive.today/lGS2x Arkivuar])</ref>
 
* [[17 prill|'''17 prill''']]''' [[2015]]''' - [[Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë]] shpall si anti kushtetues  Kreun VI "Byroja Kombëtare e Hetimit" (nenet 27-36) të ligjit 108/2014 "Për Policinë e Shtetit" të hartuar dhe popozuar nga [[Qeveria Rama|qeveria Rama-Meta]]. Ligji i kaluar në kuvend nga [[qeveria Rama]], krijonte një strukturë hetimore (të re) të shkëputur nga Prokurioria, funksionimi i së cilës do të ishte në varësi të djretpërdrejtë të Kryeministrit dhe qeverisë duke e kthyer në një strukturë politike që bie në kundërshtim me [[Kushtetuta e Shqipërisë|Kushtetutën e Shqipërisë]] dhe me frymën e [[Ndarja e pushteteve|ndarjes së pushteteve]].<ref>"[http://www.panorama.com.al/lajm-i-fundit-gjykata-kushtetuese-rrezon-byrone-kombetare-te-hetimit/ Gjykata Kushtetuese rrëzon Qeverinë, jo ngritjes së Byrosë Kombëtare të Hetimit]," ''Gazeta Panorama'',  17 prill 2015. ([https://archive.today/IPS8T Arkivuar])
</ref> Ligji ishte dërguar për shqyrtim në Gjykatën Kushtetuese nga [[Partia Demokratike e Shqipërisë]] në tetor 2014, ndër të tjera duke argumentuar se: "''Byroja e Hetimit është një përpjekje për të ngritur një byro politike ku nga njëra anë të fabrikohen akuza për kundershtarët e kryeministrit, përfshi institucionet e pavarura, dhe nga ana tjetër të bëjë fshirjen dhe fshehjen e korrupsionit qeveritar''."<ref>"[http://www.panorama.com.al/pd-con-ne-kushtetuese-byrone-e-hetimit/ PD çon në Kushtetuese Byronë e Hetimit]," ''Gazeta Panorama'', 9 tetor 2014. ([https://archive.today/j8vpH Arkivuar])</ref>
 
* [[30 prill|'''30 prill''']] '''[[2015]]''' -  Borxhi publik shqiptar ka arritur në 1 trilion lekë, një rekord historik. Borxhi publik i grumbulluar nga qeveria arrin në 72% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), Të dhënat u botuan nga Ministria e Financave në muajin prill 2015. <ref>[http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Borxhi publik arrin në 1 trilionë lekë], ''TV Klan'', 30 prill 2015. ([http://web.archive.org/web/20150430221731/http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Arkivuar)]  </ref><ref>"[http://www.financa.gov.al/al/raportime/borxhi Borxhi," Ministria e Financave të Shqipërisë], ''financa.gov.al''</ref>
 
==Referenca dhe shënime==

Menyja e lëvizjeve