Dallime mes rishikimeve të "Koço Devole"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Punoi prap ne 2013)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ne nëntor te vitit 1966 u thirr për shërbimin e detyrueshem ushtarak, ku punoi si aktor dhe regjisor i Estradës së Shtëpise qendrore të ushtrisë për krah aktorëve të njohur si [[Aleko Prodani]], [[Roland Trebicka]], [[Zef Deda]], [[Sejfulla Myftari]]. Më pas ka punuar edhe në revistën “Hosteni” si karikaturist, përkrah karikaturistëve [[Zef Bumçi]], [[Bardhyl Fico]], [[Enriko Veizi]], [[Bujar Kapexhiu]], [[Shtjefën Palushi]] etj, si edhe me shkrimet humoristike me emrat më të spikatur të humorit shqiptar si [[Spiro Çomora]], [[Dionis Bubani]], [[Niko Nikolla]], [[Filip Çakuli]], etj. Gjatë viteve 1970-1977 Devole është dërguar disa herë në punë të detyruar për "gabime" ideologjike në artin e skenës. Ne vitin 1978 Devole nis punën në Telivizionin Shqiptar si redaktor, skenarist dhe regjisor i programeve artistike. Në vitin 1997 me marrjen e pushtetit nga Socialistet Drejtori i atëhershëm i RTSH-se e shkarkon si të pa aftë. Devole detyrohet të emigrojë me familjen në [[ShBA]].
 
Në [[26 nëntor]] të vitit [[2002]], sëbahkusë bahku me një mikun e tij, kapet nga policia Italianeitaliane. Akuza transport i 3 kg. heroinë. Pas tetë muajsh me 24 Korrik 2003 lirohet nga Burguburgu Italianitalian dhe pas gjyqit ne Gjykaten e Riminit merr pafajësinë e më pas dëmshperblimin për muajt e burgut. Në vitin 2004 - 2005 punon si regjisor dhe skenarist ne emisionin "Fiks Fare" si dhe në spektaklin humoristik "Portokalli"
Ka qenë skenarist dhe aktor në koncertet e vitit të Ri te RTSH-se ne vitet 1979 - 1997 si edhe autor dhe Regjisor ne telekomedite
 
Canta* Çanta e zeze 1986
 
*[[Gjuetia e fundit]] 1992
*Të gjallë apo të vdekur 1996 - [[http://www.youtube.com/watch?v=EKbdxYSWED0]]
 
*CantaÇanta me nje milion 1993
 
*[[Oreksi i madh]] 1994 [[http://www.youtube.com/watch?v=Qo53trrHWgs]]

Menyja e lëvizjeve