Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruhollah Homeini"

Jump to navigation Jump to search
63 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Skeda Khomeini_portrait.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry)
[[File:عکسی از خمینی.JPG|thumb|Ruhollah Khomeini]]
 
'''Ajatollah Sejjid Ruhullah Musavi Homeini'''(Farsisht : سید روح‌الله خمینی S [[22 shtator]] [[1902]] - [[3 Qershor]] [[1989]]), lideri shpirtëror i [[Revolucioni Islamik i Iranit|Revolucionit Islamik i Iranit]]. Homeini i dha fund qeverisjes së [[Muhammed Riza Pehlevi]] dhe formoi Republikën Islamike. Për 10 vjet ai ishte prijësi kryesor i politikës dhe shkollës shiite në [[Irani|Iran]].
 
4

edits

Menyja e navigimit