Ndryshimi mes inspektimeve të "Athina"

Jump to navigation Jump to search
9 bytes added ,  5 vjet më parë
v
Targat te tabela dhe athina eshte kryeqyteti i greise dhe jo i athines,
v (U kthyen ndryshimet e 178.132.221.182 (diskutimet) në versionin e fundit nga Alboholic.)
v (Targat te tabela dhe athina eshte kryeqyteti i greise dhe jo i athines,)
|Kodi Postal = 14532
|Prefiksi = 21
|Targa e automjeteve = GrYxx, AAZxx, Ixx
|WebFaqja = http://www.cityofathens.gr
|E-Posta =
|gjatësi =
}}
'''Athinë''' është kryeqyteti i AthinësGreqisë. Prefektura e rajonit Atikës. E vendosur në Evropën Qendrore (Qendrore), GreqiaAthina dhe një qendër të fuqishme ekonomike, kulturore dhe administrative të vendit. Ajo mori emrin e vet nga perëndesha Athena ishte mbrojtës. Athinë sot është një qytet modern dhe i famshëm, si në antikitet ishte një qytet-shtet i fuqishëm dhe një qendër e madhe e kulturës, është një qytet historik në Evropë. Ajo është e njohur në mbarë botën për monumentet e saj historike që kanë mbijetuar, edhe pse pjesërisht, me shekuj. Qyteti historik porti portin e Pireut.
Athina ishte qender e krahines se Atikes qe ndodhej ne Greqine E Mesme.Athina kishte reliev malor te pasur me argjend e mermer.
 

Menyja e navigimit