Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Christopher Gadsden"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Christopher gadsden.jpg|parapamje|Christopher Gadsden, portret nga Charles Fraser]]
'''Christopher Gadsden''' ([[16 shkurt]] [[1724]] - [[28 gusht]] [[1805]]) ka qenë një ushtar dhe burrë shteti amerikan nga South Carolina. Gadsden ishte lideri kryesor i lëvizjes South Carolina Patriot në Revolucionin Amerikan. Ai ishte delegat në Kongresin Kontinental dhe brigadier gjeneral në Armatën Kontinentale gjatë Luftës së Pavarësisë. 
Ai ka dizenjuar edhe të famshmin flamur të Gadsdenit, që mban emrin e tij.