Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Christopher Gadsden"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
'''Christopher Gadsden''' ([[16 shkurt]] [[1724]] - [[28 gusht]] [[1805]]) ka qenë një ushtar dhe burrë shteti amerikan nga [[South Carolina]]. Gadsden ishte lideri kryesor i lëvizjes South Carolina Patriot në Revolucionin Amerikan. Ai ishte delegat në Kongresin Kontinental dhe brigadier gjeneral në Armatën Kontinentale gjatë Luftës së Pavarësisë. 
Ai ka dizenjuar edhe të famshmin [[flamuri i Gadsdenit|flamur të Gadsdenit]], që mban emrin e tij.
 
 
 
== Referenca dhe shënime ==
* E. Stanly Godbold, "Gadsden, Christopher"; ''American National Biography Online'', shkurt 2000.
<references />