Dallime mes rishikimeve të "Urani (element kimik)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Shih dhe këtë: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|af}} using AWB (10903))
 
}}
'''Uraniumi''' është element kimik me simbolin U dhe ka numrin atomik 92.Uraniumi ka 92 [[Protoni|protone]] dhe 92 [[Elektroni|elektrone]].Isotopet e Uraniumit jane disi [[Radioaktivitet|radioaktive]].Isotopi me i gjendur ne natyre eshte Uranium-238(i cili ka 146 neutrone),ndersa Uranium-235(i cili ka 143 neutrone) eshte me i rralli ne natyre per tu gjendur nga keto isotope.Uraniumi ka peshen me te rende atomike pas [[Plutoni (element kimik)|Plutonit]] ne elementet e gjetura ne toke.Uraniumi dekompozon ngadale duke cliruar grimca Alpha.Jetegjatesia e Uranium-238 eshte 4.47 miliard vite dhe ajo e Uranium-235 eshte 704 milione vite.Uranium-235 konsiderohet si i vetmi isotop qe ka aftesine per reaksione zinxhire ne menyre natyrale e si rrjedhoje clirone nje sasi energjie te konsiderueshme.
'''Urani''' është element kimik. Një trup mesatar i [[njeriu]]t përmbanë 90 miligram uran.
 
== Përbërja ==
 
== Kombinimet kimike ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve