Dallime mes rishikimeve të "1970–71 Kupa Evropiane"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Fix)
No edit summary
[[Image:1971 Champions League Final Ajax - Panathinaikos.jpg|thumb|right|250px|Finalja, [[AFC Ajax]] - [[Panathinaikos FC]]]]
 
'''Kupa Evropiane 1970-71''', garimi i ekipeve kampione të ligave të shteteve evropiane u fitua nga ekipi [[Ajax Amsterdam|Ajax]] pas fitores në ndeshjen finale ndaj ekipit grek [[Panathinaikos FC]]. Ishte hera e parë që kupën e fitonte Ajax dkedhe ka paturpasur tre vite dominim. UEFA paraqiti në këtë sezon për herë të parë rregullën e realizimit të penaltive në raste të rezultatit të barabartë dhe kjo rregull do të aplikohej në tëgjithatë gjitha fazat e jo vetemvetëm në fazat e para të garimit.
 
== Faza Preliminare ==
: <nowiki>*</nowiki> Sipas rregullit të golit si mysafir.
 
== GjysëmGjysmë finalja ==
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=4 style="border-collapse: collapse;" width=650
|- bgcolor="efefef"
{{UEFA Kampion}}
 
== LidhjLidhje të jashtme ==
* [http://www.uefa.com/competitions/UCL/history/Season=1970/intro.html 1970-71 - UEFA amëza zyrtare]
* [http://www.rsssf.com/ec/ecomp.html Statistikat eKupës Evropiane për sezonin 1970-71]
 
 
[[Kategoria:UEFA Liga e Kampionëve]]

Menyja e lëvizjeve