Dallime mes rishikimeve të "Will Smith"

Jump to navigation Jump to search
1.152 bytes added ,  6 vjet më parë
No edit summary
| titulli = Will Smith
| emri i vërtetë = Willard Christopher Smith Jr.
| ditëlindja = [[25]], [[shtator]], [[1968]] (45 vjeçarvjeç)
| vendlindja = {{flagicon|United States}} [[Wynnefield]] , [[Philadelphia]], [[Pennsylvania]], U.S.
| ditëvdekja =
| rroga =
| filma të shquar =
| gjatësia =1.88
| pseudonimi =
| bashkëshort = Sheree Zampino (1992–1995)<br />[[Jada Pinkett Smith]] (1997–present)
| nacionaliteti = amerikanAmerikan
| webfaqja = http://www.willsmith.com/
| vite aktiv = 1985-prezent
}}
 
'''Willard Christopher Smith Jr.''' (lindur me 25 Shtator 1968) është një aktor Amerikan, regjisor, rreper, dhe kompozitor. Ai e ka shijuar suksesin në televizion, filma dhe muzika. Në Prill të 2007, [[:en:Newsweek|Newsweek]] e quajti atë "Aktori më i fuqishëm në [[:en:Cinema_of_the_United_States|Hollywood]]". Smith është nominuar për katër [[:en:Golden_Globe_Award|Golden Globe Awards]], dy [[:en:Academy_Awards|Academy Awards]], dhe ka fituar katër [[:en:Grammy_Award|Grammy Awards.]]
'''Willard Christopher Smith Jr.''' lindi më [[25 shtator]] [[1968]] në [[Philadelphia]], [[Pennsylvania]]. Është një [[aktor]] dhe [[këngëtar]] i muzikës [[rap]] [[SHBA|amerikan]].
 
Në fund të viteve 1980, Smith arriti një famë modeste si rreper nën emrin [[:en:DJ_Jazzy_Jeff_&_The_Fresh_Prince|The Fresh Prince]]. Në 1990, popullariteti i tij u rrit ndjeshëm kur ai mori pjesë në serinë televizive popullore [[:en:The_Fresh_Prince_of_Bel-Air|The Fresh Prince of Bel-Air]]. Shfaqja u zhvillua për gjashtë sezone (1990-96) në [[:en:NBC|NBC]] dhe ka qenë vazhdimisht duke u botuar njëkohësisht në rrjete te ndryshme që atëherë. Pasi seritë përfunduan, Smith lëvizi nga televizioni tek filmat, dhe mori pjesë në shumë filma të [[:en:Blockbuster_(entertainment)|blockbuster films]]. Ai është i vetmi aktor që të ketë tetë filma të njëpasnjëshme bruto rreth 100 milion dollarë në arkat e kinemave, dhe 11 filma të njëpasnjëshme bruto mbi 150 milion dollarë ndërkombëtarisht.
== Jeta dhe kariera ==
 
== Jeta dhe kariera ==
 
=== Jeta në rini ===

Menyja e lëvizjeve